fbpx

Częstochowska policja przeprowadzi działania NURD

28 września policja prowadzi ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą NURD – inaczej „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” .

Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują przede wszystkim kierujący samochodami osobowymi. Ich główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Stąd też podczas prowadzonych działań NURD nadzorem zostaną objęte m.in. przejścia dla pieszych gdzie dochodziło do potrąceń.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch. Do większości wypadków, w których zostali poszkodowani, przyczyniają się inni użytkownicy dróg. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowego przejeżdżania przejazdów dla rowerów.

Przypominamy kierującym, że za naruszenie przepisów polegające na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście bądź znajdującemu się na nim można otrzymać mandat karny wynoszący pierwszy raz: 1500 zł, przy popełnieniu ponownie tego wykroczenia w warunkach recydywy: 3000 zł, podobnie jak w przypadku wyprzedzania na przejściu lub bezpośrednio przed nim. Każde z tych wykroczeń oznacza też dopisanie do konta kierowcy 15 punktów „karnych”.

Niewłaściwe zachowania pieszych także przyczyniają się do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Mowa głównie o nieostrożnym wejściu na jezdnię, przechodzeniu przez jezdnię przy czerwonym świetle, wtargnięciu zza pojazdu, rozproszeniu uwagi.

Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od nas samych.

Częstochowska policja poszukuje mężczyzny, winnego napaści seksualnej z dnia 18 czerwca. W związku z tym opublikowała domniemany wizerunek sprawcy. Warto zapoznać się z artykułem, który znajduje się pod tym linkiem.

LN/KMP Częstochowa