fbpx

Częstochowski Dom Oczami Brata wyróżniony nagrodą „Lider Dostępności”

5 czerwca podczas uroczystości w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego w Warszawie para prezydencka uhonorowała laureatów Konkursu Architektoniczno–Urbanistycznego „Lider Dostępności”. Wśród wyróżnionych znalazł się Dom Oczami Brata, który w Częstochowie wybudowała Fundacja Oczami Brata.

Fundacja Oczami Brata otrzymała wyróżnienie za Dom Oczami Brata w kategorii mały obiekt użyteczności publicznej. -To dla nas szczególne wyróżnienie! Rok od otwarcia Domu otrzymaliśmy jedną z najważniejszych nagród w dziedzinie architektury i dostępności w Polsce – zaznacza częstochowska organizacja.

Fundację na miejscu reprezentował Piotr Bilski oraz Mariusz Mirek, architekci i projektanci Domu Oczami Brata.

Częstochowski Dom Oczami Brata wyróżniony nagrodą "Lider Dostępności" 2
mat. FOB

Dostępność to nie tylko windy, podjazdy, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy pętle indukcyjne. To także takie projektowanie przestrzeni i budynków, by odpowiadały na różnorodne potrzeby korzystających z nich osób, ale też dawały im poczucie bycia u siebie i przynależności do wspólnoty — to myśl przewodnia tegorocznej edycji konkursu „Lider Dostępności”.

„Lider Dostępności” to wspólna inicjatywa Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich. W tym roku do Konkursu napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń – 83. Do półfinału zakwalifikowało się 30 z nich, spośród których kapituła w tajnym głosowaniu wybrała laureatów i wyróżnionych. Kapituła ta złożona była z architektów, urbanistów oraz specjalistów z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego, a także ekspertów zgłoszonych przez Kancelarię Prezydenta RP obradowała pod przewodnictwem Ministra Piotra Ćwika, Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP.

Częstochowski Dom Oczami Brata wyróżniony nagrodą "Lider Dostępności" 3
mat. FOB

W sumie przyznano siedem nagród i tyle samo wyróżnień, a także Grand Prix. Celem Konkursu „Lider Dostępności” jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wszystkich innych użytkowników mających specjalne potrzeby. Konkurs jest organizowany od 2016 r. pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

-Nowoczesność i równe prawa, awangarda dostępności i inkluzywność to jedne z cech wyróżniające nagrodzonych, w tym nasz Dom! – zaznacza Fundacja Oczami Brata.

Przypomnijmy: otwarty w maju ubiegłego roku Dom Oczami Brata to miejsce, które zapewnia wsparcie dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodzin i opiekunów oraz służy społeczności lokalnej. Obiekt składa się z dwóch 2-kondygnacyjnych budynków. W budynku, w którym mieszczą się mieszkania treningowe oraz prowadzone są usługi opieki wytchnieniowej, mieszkańcy mają do dyspozycji 12 jasnych, przestronnych pokoi z dostępnymi łazienkami, salon z kuchnią, pokój spotkań,a także pokój asystenta. W drugim budynku prowadzona jest działalność rehabilitacyjna, kulturalna (siedziba dwóch teatrów), warsztatowa oraz administracyjna Fundacji Oczami Brata. Obiekt pozbawiony jest barier architektonicznych. Zastosowano w nim m.in. szerokie, bezprogowe drzwi,a komunikację pionową zapewnia winda przystosowana do obsługi przez osoby z niepełnosprawnościami. Bezpieczeństwo w części mieszkalnej budynku oraz łazienkach zapewnia system przyzywowy obsługiwany z tablic w pokojach asystentów oraz aplikacji mobilnej.

red., mat. FOB

Czytaj także: W Częstochowie otwarto Dom Oczami Brata