fbpx

W Częstochowie otwarto Dom Oczami Brata

19 maja zapisze się na zawsze w historii częstochowskiej Fundacji Oczami Brata. Tego dnia uroczyście otwarto Dom Oczami Brata, w którym zamieszkają osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

O tym dziele pisaliśmy już wielokrotnie. Temu tematowi poświęciliśmy również majowe wydania magazynu „Czas na Częstochowę!”. Dom Oczami Brata.

Trudu stworzenia tego niezwykłego miejsca podjęła się Fundacja Oczami Brata. Działkę pod budowę (zlokalizowaną przy ul. Brzezińskiej 57/59 na częstochowskim Błesznie) przekazał w formie darowizny Paweł Bilski – Fundator i Prezes Fundacji Oczami Brata, a także inicjator tego przedsięwzięcia.

W Częstochowie otwarto Dom Oczami Brata 2
Otwarcie Domu Oczami Brata (fot. Tomasz Serwiak/Fundacja Oczami Brata)

Budowa ruszyła w maju 2020 r. Dom zbudowano na działce mierzącej 2 tys. m kw., powierzchnia zabudowy to 1 tys. m kw. Dom do końca roku da wsparcie 55 osobom z niepełnosprawnością. Będzie działał przez całą dobę. Da szansę na zajęcia dzienne i mieszkania całodobowe. Znajdzie się tam miejsce dla Centrum Aktywności Lokalnej oraz przestrzeń dla dwóch teatrów (Oczami Brata i Fundacji Teatr Nowy w Częstochowie).

W sumie Dom Oczami Brata składa się z dwóch budynków, składających się na część mieszkalną i rehabilitacyjno-warsztatowo-biurową. W pierwszej znajduje się 12 pokoi (osiem jednoosobowych i cztery dwuosobowe) z dostępnymi łazienkami, salon z kuchnią, pokój spotkań, szatnia, pomieszczenia gospodarcze, a także pokój asystenta. W drugiej części Domu mieści się sala widowiskowa o powierzchni 170 metrów kwadratowych, garderoba dla artystów oraz biuro organizacji.

W Częstochowie otwarto Dom Oczami Brata 3
Otwarcie Domu Oczami Brata (fot. Tomasz Serwiak/Fundacja Oczami Brata)

Dzień Dobrych Uczynków

Marzenie, o którym w Fundacji mówiono od samego początku, udało się zrealizować w 10. rocznicę śmierci patrona domu i organizacji – Karola Bilskiego, brata Pawła. Uroczyste otwarcie, które zapisze się na zawsze w historii Oczami Brata, odbyło się w piątek, 19 maja. Termin ten nie był przypadkowy, bo obchodzono wówczas Dzień Dobrych Uczynków.

W Częstochowie otwarto Dom Oczami Brata 4
Otwarcie Domu Oczami Brata (fot. Tomasz Serwiak/Fundacja Oczami Brata)

Wydarzenie odbyło się w doskonale wyposażonej sali widowiskowej, a zainaugurowała je prezentacja filmu „Obietnica” autorstwa Roberta Jodłowskiego. Obraz odpowiada o Fundacji Oczami Brata, Karolu, idei powstania Domu Oczami Brata.

Potem odbył się występ artystyczny uczestników terapii zajęciowej Fundacji Oczami Brata, którzy zatańczyli do utworu zatytułowanego „Zaczynamy show”. Show miało piękną oprawę muzyczną i świetlną, nie brakło nawet dymu teatralnego.

W Częstochowie otwarto Dom Oczami Brata 5
Otwarcie Domu Oczami Brata (fot. Tomasz Serwiak/Fundacja Oczami Brata)

„Melduję wykonanie zadania”

Piątkowe wydarzenie poprowadzili aktorka Teatru Nowego w Częstochowie – Aleksandra Tokarczyk oraz dziennikarz Tomasz Wolny (znany m.in. z „Pytania na śniadanie” i „Panoramy”). Zgromadzonych licznie gości przywitał Paweł Bilski, marzyciel, którego wielkie pragnienie doprowadziło do stworzenia domu, o którym marzyło tak wielu.

– Mamo i tato – melduję wykonanie zadania. To Wasze marzenie sprzed wielu, wielu lat, w końcu staje się realnością. Dziś jednak z marzeń schodzimy na ziemie, dosłownie, otwierając coś tak wyjątkowego i potrzebnego. Karolu, mój kochany bracie, choć dziś nie ma fizycznie Ciebie już obok mnie, to czuję, że i tak jesteś, razem z nami wszystkimi, i cieszysz się, że marzenia się spełniły. Dużo oddałbym za to, abyś mógł tutaj zamieszkać. Odszedłeś w koszulce, na której było napisane „miłość zostaje tutaj”. I rzeczywiście ta miłość, dziś gości w naszym domu. Karolu, dziś wypełnia się obietnica, którą złożyłem Ci podczas Twojej śmierci. Obietnica, że zbuduję ten Dom. Dziś, po 10 latach ta obietnica się wypełnia – mówił Prezes Fundacji Oczami Brata.

W Częstochowie otwarto Dom Oczami Brata 6
Otwarcie Domu Oczami Brata (fot. Tomasz Serwiak/Fundacja Oczami Brata)

Liczne przemówienia

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali: wokalistka Marta Honzatko (aktorka Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie oraz Teatru Nowego w Częstochowie), pianista Wojciech Królikowski, perkusista Krystian Hutny, basista Adama Ścigała oraz saksofonista Sebastian Janik. Zabrzmiały utwory: „Dom gdzieś blisko mnie”, „Dziwny jest ten świat” „Obok nas”, „Ważne, są tylko te dni” oraz m.in. utwór z czołówki serialu „Dom”.

Nie zabrakło również okolicznościowych przemówień. Jako pierwsza -w imieniu prezesa Rady Ministrów – list odczytała poseł na Sejm RP Anna Milczanowska. Potem wystąpili senator Ryszard Majer, prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, burmistrz Miasta Olsztyn Tomasz Kucharski, pełnomocnik Prezesa Zarządu PFRON ds. dostępności Tomasz Wojakowski, dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Grzegorz Baranowski oraz dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Wojciech Kaczmarczyk.

W Częstochowie otwarto Dom Oczami Brata 7
Otwarcie Domu Oczami Brata (fot. Tomasz Serwiak/Fundacja Oczami Brata)

Swoje gratulacje przekazały również ambasador budowy Domu Oczami Brata Dominika Kasińska, a także przedstawicielka mieszkańców, uczestników zajęć Fundacji oraz rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością Zofia Gałuszka (prywatnie mama Michała, aktora Teatru Oczami Brata).

Wśród znamienitych gości znalazł się Piotr Swend – aktor serialu „Klan” oraz Teatru 21, który podczas uroczystości wykonał autorski utwór na pianinie.

W Częstochowie otwarto Dom Oczami Brata 8
Otwarcie Domu Oczami Brata (fot. Tomasz Serwiak/Fundacja Oczami Brata)

Podsumowanie licznych dokonań

Uroczystość była również dobrym momentem na podsumowanie licznych osiągnięć Fundacji Oczami Brata. Częstochowska organizacja nie próżnuje. Została założona w styczniu 2014 r., jednak jej działalność rozpoczęła się tuż po śmierci Karola Bilskiego 25 lutego 2013 r. Niecały miesiąc później powstał projekt „DOWN-LOVE” zapoczątkowany przez Martę Goldsztajn i Pawła Bilskiego.

Podczas pierwszych lat działalności rodziły się pierwsze projekty animacyjne i artystyczne, ale również asystencji osobistej osób z niepełnosprawnością. Warto dodać, że jako jedna z pierwszych organizacji w Polsce, fundacja zapoczątkowała działania oparte na opiece wytchnieniowej.

W Częstochowie otwarto Dom Oczami Brata 9
Otwarcie Domu Oczami Brata (fot. Tomasz Serwiak/Fundacja Oczami Brata)

Przełomowy był 2016 r. Wówczas Fundacja otworzyła Specjalistyczno-Opiekuńczą Placówkę Wsparcia Dziennego oraz Spółdzielnie Socjalną „Jasne, że alternatywa 21”, która obecnie prowadzi Klubokawiarnię oraz Kawiarnię „Alternatywa 21”. To przestrzenie, w której pracują na co dzień osoby z niepełnosprawnością, absolwenci działań Fundacji.

Z kolei na rok 2017 przypadło zakładanie pierwszych mieszkań wspomagano-treningowych. Rok później Fundacja otworzyła pracownie aktywizacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnością, a w 2020 r. Warsztat Terapii Zajęciowej. Obecnie Fundacja prowadzi dwa Warsztaty, a jeden z nich swoją siedzibę będzie miał właśnie w Domu Oczami Brata.

Obecnie Fundacja tworzy: 10 miejsc wsparcia, pomaga setkom osób z niepełnosprawnością i ich rodzinom, zatrudnia 100 pracowników, specjalistów z zakresu pomocy społecznej. Jest liderem w zakresie kreowania polityki społecznej w Polsce.

W Częstochowie otwarto Dom Oczami Brata 10
Otwarcie Domu Oczami Brata (fot. Tomasz Serwiak/Fundacja Oczami Brata)

Symbolicznego poświęcenia Domu dokonał ks. Biskup Pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej Andrzej Przybylski. Nie zabrakło również tortu i poczęstunku, przygotowanego przez Klubokawiarnia Alternatywa 21.

Goście uroczystości przekazali m.in. rośliny, które zazielenią wnętrze Domu. Każdy darczyńca mógł liczyć na podpisanie rośliny specjalną tabliczką. O zieleń dbać będą mieszkańcy Domu.

Pierwszy Dzień Otwarty

Z kolei już w środę, 24 maja o godz. 12 odbędzie się Pierwszy Dzień Otwarty Domu Oczami Brata, podczas którego po raz pierwszy na tej scenie zostanie zaprezentowany spektakl „Cebula”, opowiadający historię Karola i Fundacji.

W spektaklu padają m.in. te symboliczne słowa: „Ja mam taki pomył! Ja zbuduje dom, jeszcze nie wiem jak to będzie wyglądało – ale wiem, że w domu, będą mogli mieszkać ludzie, tacy jak Karol, którzy wiedzą, że ktoś ich kocha, to czują na pewno”.

KA, mat. Fundacji Oczami Brata

Czytaj także: Paweł Bilski: Dla mnie nie ma i nie było nigdy rzeczy niemożliwych [ROZMOWA]