fbpx

Do zimy mają się zakończyć wszystkie prace przy torach tramwajowych

Przed zimą mają się zakończyć wszystkie prace przy torach tramwajowych. Taką zapowiedź od firmy NDI – wykonawcy inwestycji – otrzymało miasto. Oznacza to, że z końcem jesieni zapomnimy już o modernizacji torowiska.

Tramwaje na znacznym odcinku wróciły na tory już półtora miesiąca temu. Od 1 października wróciły także w Aleję Pokoju. Ta inna data wynikała nie z samej modernizacji torowiska, ale podyktowana była rozpoczętym niedawno remontem dawnej gierkówki i rozbiórką rakowskiej estakady.

Kiedy w sierpniu władze Częstochowy zapowiadały od nowego roku szkolnego powrót tramwajów na tory, od razu uprzedzano, że to nie będzie koniec całej inwestycji. Było wiadomo, że jeszcze przez kilka tygodni będą prowadzone prace wzdłuż torowiska, a także wszystkie roboty związane z budową nowych przystanków i towarzyszącej im infrastruktury. Tak też jest w wielu miejscach do dzisiaj, co niestety powoduje utrudnienia w ruchu samochodowym. Roboty, które trwają jeszcze w kilku lokalizacjach przy torach powodują ograniczenia w ruchu na pasach jezdni biegnących równolegle do torowiska.

Wykonawca modernizacji torowiska prowadzi jeszcze prace na przystankach, montuje tam na przykład tzw. przysiadaki – takie ławki, na których nie tyle można usiąść, co o nie się oprzeć, czekając na tramwaj. Układana jest kostka brukowa oraz krawężniki oddzielające tory od jezdni. Kończy się montaż barierek zabezpieczających pasażerów oczekujących na tramwaj. Te ostatnie prace wykończeniowe mają trwać do końca października.

Sporo do zrobienia jest jeszcze przy skrzyżowaniu al. Wolności z ul. Kopernika, w rejonie Dworca Głównego PKP. Tutaj jednak wydłużenie się robót związane jest ze zmianami w koncepcji przebudowy, które pojawiły się już po rozpoczęciu właściwego remontu torowiska.

Zmiany, jakie wprowadziło miasto dotyczą nie tylko samego wylotu ulicy Kopernika, ale także lokalizacji peronów przystankowych.

Już po starcie modernizacji torów zmieniła się koncepcja organizacji ruchu przy pl. Rady Europy, a więc na skrzyżowaniu al. Wolności z ul. Kopernika, a wraz z nią lokalizacja peronów przystankowych.

W pierwszej wersji przewidywano dwa perony w obu kierunkach: Raków i Tysiąclecie naprzeciwko siebie. Przystanek tramwajowy dla pasażerów jadących na południe miasta został ostatecznie przeniesiony dalej, w stronę ronda Mickiewicza. W związku z tym roboty w tym rejonie mogą potrwać nieco dłużej niż na pozostałych odcinkach przy torowisku.

Częstochowska unijna inwestycja tramwajowa objęła niemal cały fragment mierzącej blisko 14 kilometrów linii tramwajowej w mieście: między pętlą przy al. Pokoju w dzielnicy Raków a pętlą przy ul. Fieldorfa-Nila i al. Wyzwolenia w dzielnicy Północ. Umowę na te prace podpisano z konsorcjum NDI w maju 2018 r. Prace ruszyły wiosną 2019 r. Roboty były podzielone na etapy.
W 2019 r. prace trwały wzdłuż al. Pokoju w południowych dzielnicach Raków, Dąbie i Kucelin. W dalszej kolejności przeniosły się w al. Niepodległości, a w 2020 r. – najpierw do dzielnic północnych, a pod koniec ubiegłego roku na przecinające ścisłe centrum miasta al. Kościuszki i al. Wolności.

Jak podliczyło MZD, inwestycja objęła kompleksową przebudowę infrastruktury tramwajowej, w tym wymianę nawierzchni torowej  wraz z siecią trakcyjną oraz jej zasilaniem, sterowanie i ogrzewanie zwrotnic, przebudowę , przebudowę infrastruktury podziemnej, a także zabudowę nowych konstrukcji przejazdów drogowo-torowych i przebudowę peronów wraz z ich wyposażeniem.

Przy realizacji tej inwestycji zastosowane wiele nowych, wcześnie nie wykorzystywanych rozwiązań. W Śródmieściu przy układaniu torów wykorzystano nowoczesne płyty z betonu katalitycznego, który pomoże w wychwytywaniu i neutralizacji groźnych dla zdrowia ludzi tlenków azotu i siarki. Dodatkowo pomiędzy ulicą Jasnogórską a Al. NMP ułożono tak zwane zielone torowisko. To kolejne, proekologiczne działanie, jakie pojawiło się przy okazji remontu.

Dobiegające końca prace, to największy projekt modernizacyjny w historii częstochowskich tramwajów. Łącznie z zakupem 10 nowoczesnych składów Twist drugiej generacji kontrakt opiewał na 204 mln zł, z czego 144 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.