Do Poraja dotarły dary ze Szwajcarii dla Ukraińców

0
126
fot. UG w Poraju

Ze szwajcarskiego Sionu, w kantonie Valais, dotarł do Poraja transport darów dla Ukraińców, którzy mieszkają w gminie Poraj.

Wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak dziękuje wszystkim osobom za wielkie serca, które okazali potrzebującym. Szwajcarzy obecni byli również na granicy polsko-ukraińskiej. Wyjeżdżając stąd zabrali ze sobą kilkanaście osób do Szwajcarii.

Szwajcarska zbiórka dla potrzebujących Ukraińców została zorganizowana przez wolontariuszy, znajomi córki jednej z mieszkanek Poraja. Była to grupa osób z miasta Sion, w południowo-zachodniej Szwajcarii, znajdującej się w dolinie Rodanu, będącego stolicą kantonu Valais.

Pośród przywiezionych darów znalazły się nosidełka dla dzieci a także chemia i środki czystości. Będąc na miejscu, zakupili dla uchodźców również produkty żywnościowe za blisko 15 tysięcy złotych. Wszystkie zebrane dary trafią do potrzebujących Ukraińców, którzy mieszkają w gminie Poraj.

Do Poraja dotarły dary ze Szwajcarii dla Ukraińców 1
fot. UG w Poraju

„Jesteśmy wdzięczni za każdą pomoc, jaką otrzymujemy i którą możemy przekazać dalej. Bardzo doceniamy tę, która wymaga szczególnego poświęcenia w organizacji. Dziękuję naszym gościom ze Szwajcarii za zbiórkę oraz transport tych niezbędnych rzeczy dla Ukraińców w naszej gminie oraz wszystkim osobom, które były zaangażowane w pobyt szwajcarskich darczyńców” – powiedziała Katarzyna Kaźmierczak, wójt Gminy Poraj.

Na szczególne podziękowania zasługują osoby, które w Polsce zaopiekowały się grupą. Pośród nich są to: Maria Ruman, Kamila Barszcz, radni Dagmara Superson – Kosztyła i Grzegorz Bojanek, kierownik CIS w Poraju Ewelina Drzewiecka, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Poraju Michał Drzewiecki wraz z klasą 8a i harcerze z Poraja: 31 Drużyna Starszoharcerska „Nieśmiertelni” im. Jerzego Iwanowa-Szajnowicza i 23 Drużyna Harcerska im. Batalionu „Parasol”. Nieoceniona okazała się również pomoc tłumaczek Adrianny Pali (z niemieckiego) i Ewy Ludwin (z francuskiego). W Urzędzie Gminy Poraj grupę szwajcarskich wolontariuszy, w imieniu wójt Katarzyny Kaźmierczak, podjęła sekretarz Anna Trąbska.

Odwiedzili także granicę polsko-ukraińską, skąd zabrali 5 osób, w tym matkę z Mariupola wraz z dwójką dzieci, a także 7 osób, które do tej pory przebywały w Poraju. Jak powiedzieli już po powrocie do domu: ”Dojechaliśmy do Sionu, droga z Poraja do Sionu odbyła się bez problemów. Jesteśmy przed budynkiem Sióstr Urszulanek, pokażemy naszym gościom ich apartamenty, zapoznamy ich pokrótce z miastem. Wyjeżdżając nie spodziewaliśmy się, że będziemy mogli pomóc tylu potrzebującym. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili do takich efektów naszego wyjazdu”.

Ogrom pomocy oraz solidarności darczyńców ze Szwajcarii oraz jej mieszkańców podnosi na duchu w tych bardzo trudnych czasach.

Wójt Katarzyna Kaźmierczak składa również podziękowania dla zaangażowanym w pomoc dla Ukraińców lokalnym właścicielom sklepów spożywczych, którzy dowożą produkty na miejsce zbiórki w sali sesyjnej Urzędu Gminy.

K KIK