To pierwsza po pandemicznej przerwie odsłona cyklu „Playback”. 30 maja częstochowscy kinomani zobaczą film „Jeannette. Dzieciństwo Joanny d’Arc”. Prelekcję wygłosi krytyczka filmowa Adriana Prodeus.
„Playback” to cykl projekcji filmowych realizowanych w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”. W ramach jego instytucja prezentuje kino artystyczne. -Chcemy tym samym przybliżyć miłośniczkom i miłośnikom kinematografii produkcje niezwykłe, niecodzienne, nieoczywiste, takie, które trudno spotkać w codziennych repertuarach kin. Chcemy trafić do fanów niezależnego kina i przypomnieć tytuły, które są już trochę zapomniane bądź całkiem nieznane niektórym kinomanom, a które jednak nadal są warte uwagi. Chcemy również nawiązać do tradycji „Midnight show”, czyli szalonych seansów dla filmowych zapaleńców, odbywających się po północy – podkreśla organizator.
Po pandemicznej przerwie „Playback” powraca i Ośrodek znów może gościć kinomanów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale ograniczony. Obowiązują bowiem ograniczenia sanitarne. Limit miejsc w Ośrodku Promocji Kultury wynosi 25 osób. Wytyczne sanitarne dla osób przychodzących do instytucji można znaleźć na gaudemater.pl/wytyczne/.
Musicalowa opowieść o Joannie d’Arc
Spotkanie zaplanowano na niedzielę 30 maja na godz. 19. Zaprezentowany zostanie obraz Bruno Dumonta „Jeannette. Dzieciństwo Joanny d’Arc”, czyli musicalowa opowieść o Joannie d’Arc. Prelekcję przed seansem wygłosi krytyczka filmowa i publicystka – Adriana Prodeus. Współpracuje ona m.in. z Festiwalami Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Festiwalem Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Festiwalem Filmów Animowanych w Bydgoszczy.
Scenariusz filmu oparty został na sztuce z 1910 r.– „Misterium miłości. Rzecz o Joannie d’Arc”, której autorem jest Charles Péguy. Jednak Dumont zamiast skupić się na najważniejszych wydarzeniach z życia francuskiej bohaterki narodowej, postanowił przedstawić na ekranie jej dzieciństwo. W postać Joanny wcielają się Lise Leplat Prudhomme i Jeanne Voisin. Francuski reżyser kontynuuje tym samym swoje eksperymenty z gatunkami filmowymi i opowiada historię Joanny w konwencji musicalu. W efekcie na ścieżce dźwiękowej filmu – autorem muzyki jest Gautier Serre (tworzący pod pseudonimem Igorrr)– techno spotyka się z rockiem i rapem.
-„Jeannette. Dzieciństwo Joanny d’Arc”, mimo historycznego kostiumu, stanowi celny komentarz do czasów, w których fanatyzm religijny coraz częściej stanowi źródło przemocy – zaznaczają organizatorzy spotkania.
Wystawa Krężlaka, spotkanie z Żulczykiem
Z propozycji przygotowanych przez częstochowski Ośrodek, warto skorzystać nie tylko 30 maja. W piątek, 28 maja o godz. 18 rozpocznie się wernisaż wystawy malarstwa „Role i relacje” Roberta Krężlaka (wydarzenie zapowiadamy TUTAJ). Z kolei dzień później, OPK zaprosi wielbicieli literatury do sali kameralnej Filharmonii Częstochowskiej. Tam o godz. 19 rozpocznie się spotkanie z Jakubem Żulczykiem promujące książkę „Informacja zwrotna”.