Dlaczego NAM to robicie? Dziewiąty Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”

Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”

0
313

Dlaczego NAM to robicie?  Dziewiąty Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” 1

Dziewiąty Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”

16 września 2019r. w Częstochowie rozpocznie się kolejny, dziewiąty już Festiwal Dekonstrukcji Słowa. Jest to wydarzenie szeroko promujące kulturę w naszym mieście, angażujące do współpracy takie instytucje, jak: Gaude Mater, Bibliotekę Publiczną w Częstochowie, Muzeum Częstochowskie, Miejską Galerię Sztuki, Kino Studyjne OKF, Zespół Szkół Plastycznych i inne.

Dekonstrukcja to analiza tekstu w celu ujawnienia utajonych znaczeń. Dlaczego autorzy ukrywają coś przed nami? Dlaczego konstruują tak, że musimy dokonywać de-konstrukcji? Czytanie książki przypomina pracę archeologa, który odkrywa to, co zakryte. Odkrywanie fascynuje. Czerpanie i umieszczanie nowych treści we własnym pałacu pamięci czyni nas bardziej skomplikowanymi i wymagającymi… dekonstrukcji.

W ramach Festiwalu oglądamy spektakle, rozmawiamy z autorami książek, słuchamy koncertów. Jedno dzieło odbieramy poprzez wiele form. Podczas zeszłorocznego Festiwalu utwór Adama Mickiewicza „Dziady” cz.II, który znamy jako tekst i jako spektakl, mogliśmy poznać poprzez monodram-formę sceniczną, w której jeden aktor wciela się we wszystkie role.

Kto NAM to robi? Nie jest łatwo zaprosić do współdziałania tyle podmiotów i tylu artystów. Równie trudne jest zdobycie sponsorów czy uzyskanie dofinansowania napiętego zwykle budżetu Gminy Miasta Częstochowa. Kto rozpoczął dawanie NAM największego dobra-kultury?

Za ikoną znaną częstochowianom z Facebooka przedstawiającą książkę z brodą kryje się Tomasz Florczyk, członek zarządu Stowarzyszenia Komunikat. Wspomniana grupa animatorów kultury to pomysłodawcy Festiwalu Dekonstrukcji Słowa. W zarządzie zasiadają również: Agnieszka Batorek, Emilia Dudziec.

Fascynuje fakt, że dla organizacji takiego przedsięwzięcia potrzeba rzeszy współpracowników, ogromnych nakładów czasu i wysiłku. Dlaczego NAM to robicie? Jaka jest motywacja twórców Festiwalu, współpracowników, wolontariuszy? Nie są nią oczywiście finanse. Tomasz Florczyk wraz z Sylwią Górą za pośrednictwem TV Orion rozpoczęli kolejny projekt-dyskusje na temat nowości wydawniczych. Tomek komentuje, że się „wymądrzał”, ale się nie wymądrzał. Dzieli się wiedzą bez wywyższania się, pouczania, skromnie. Poza pracą zawodową i naukową znajduje bezinteresownie czas. Dlaczego? Festiwal Dekonstrukcji Słowa to festiwal ludzi, którym po prostu zależy, którym się chce dla NAS-ponieważ jesteśmy częścią tego MY, częścią kultury, stroną książki, którą czytamy.

Anna Gabryel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here