fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaPolecane"Czytaj!" w Częstochowie od czwartku do niedzieli! W programie warsztaty, spotkania, koncert...

„Czytaj!” w Częstochowie od czwartku do niedzieli! W programie warsztaty, spotkania, koncert i wystawa

Przed nami cztery ostatnie dni Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” w Częstochowie. Jakie atrakcje zaplanowali organizatorzy?

W Częstochowie trwa jubileuszowa, 10. edycja Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”. Literacki festiwal, którego organizatorami są pasjonaci ze Stowarzyszenia Komunikat, wystartował 4 września. Tegoroczny program rozpisano na aż dziewięć dni! Imprezę zainaugurowała „Wymiana książki”. Potem odbyły się m.in. spotkania z Robertem Małeckim, Radkiem Rakiem czy Dorotą Kostas, emocjonujący quiz „Literacka Bitwa Umysłów” oraz gra miejsca „Seria (nie)fortunnych zdarzeń”.

"Czytaj!" w Częstochowie od czwartku do niedzieli! W programie warsztaty, spotkania, koncert i wystawa 1
Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” (fot. organizatorów)

W czwartek „Miało być czysto”

Przed nami cztery ostatnie dni festiwalu. Czytajową środę (9 października) otworzy czytanie performatywne prozy Anny Cieplak „Miało być czysto”. Wezmą w nim udział Maria Zamojska, Sebastian Banaszczyk i Szymon Motyl. Warstwą muzyczną towarzyszącą czytaniu zajmie się Kacper Kapsa, współtwórca projektu „The Very Polish Cut Outs”. Wydarzenie odbędzie się o godz. 18 na tarasach Miejskiej Galerii Sztuki (Al. NMP 64). Potem, w tym samym miejscu zaplanowano również spotkanie z sama autorką.

Na finał dnia miał być koncert poświęcony Oldze „Korze” Jackowskiej w wykonaniu Krzysztofa Niedźwieckiego i Agnieszki Łopackiej, jednak z przyczyn niezależnych od organizatorów odbędzie się on w innym terminie.

"Czytaj!" w Częstochowie od czwartku do niedzieli! W programie warsztaty, spotkania, koncert i wystawa 2
10. Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” (fot. organizatorów)

W piątek w Szufladzie zagra Tryp

Pierwszą atrakcją, którą zaplanowano na piątek, 10 września będzie spotkanie z historyczką sztuki Emilią Kiecki, które o godz. 17 rozpocznie się w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1). Po nim częstochowianie spotkają się zaś z autorką „Bezmatek” Mirą Marcinów. Piątek zwieńczy koncert łódzkiej grupy Tryp, który odbędzie się w pubie Szuflada (al. Kościuszki 37). Zespół tworzą: Marcin Pryt (19 Wiosen) – wokal, Kuba Wandachowicz (Cool Kids Of Death, NOT) – elektronika, perkusja, chórki, Robert Tuta (Agressiva69, Not) – gitara chórki, Piotr Andrzejewski – bas i Marcin Zabrocki (Hey) – saksofon, instrumenty klawiszowe.

"Czytaj!" w Częstochowie od czwartku do niedzieli! W programie warsztaty, spotkania, koncert i wystawa 3
10. Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” (fot. organizatorów)

W sobotę będzie „Wojenka”

Przedostatni dzień „Czytaj!” rozpocznie się znacznie wcześniej, bo już o godz. 11. Wówczas zaplanowano warsztaty podstaw języka migowego, które poprowadzi Anna Irasiak. Wydarzenie odbędzie się w prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną Klubokawiarni Alternatywa 21 (ul. Przemysłowa 14/16, wejście od ul. Mielczarskiego 20). Obowiązują zapisy (informacje TUTAJ).

W samo południe wystartują olejne warsztaty, tym razem pisarskie, które poprowadzi Wit Szosztak, autor takich książek jak „Fuga” czy “Sto dni bez słońca”. Zajęcia zorganizowane zostaną w Filii nr 9 Biblioteki Publicznej im. Biegańskiego (ul. Nowowiejskiego 15). Zapisy TUTAJ.

"Czytaj!" w Częstochowie od czwartku do niedzieli! W programie warsztaty, spotkania, koncert i wystawa 4
10. Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” (fot. organizatorów)

Na godz. 16, w Ratuszu (Muzeum Częstochowskie, Al. NM 45) odbędzie się zaś spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską. Tematem będzie „Wojenka”. To wstrząsająca relacja ze spotkań reporterki z osobami, które drugą wojnę światową przeżyły jako kilkuletnie dzieci.

Dwie godziny później – także w muzeum – rozpocznie się wernisaż wystawy okładek autorstwa Łukasza Piskorka, jednego z najpopularniejszych obecnie twórców tej dziedziny sztuki. Spotkanie z projektantem, który podjął się identyfikacji 10. edycji FDS „Czytaj!”, zaplanowano na godz. 18.30.

"Czytaj!" w Częstochowie od czwartku do niedzieli! W programie warsztaty, spotkania, koncert i wystawa 5
10. Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” (fot. organizatorów)

„Czytaj!” zwieńczy „Slam poetycki”

Niedzielę, 12 września, czyli ostatni dzień „Czytaj!” rozpocznie spotkanie z Arturem Nowakiem. To adwokat, który wielokrotnie w swojej praktyce reprezentował pokrzywdzonych i sprawców w postępowaniach dotyczących czynów pedofilskich. W swoich książkach od lat przygląda się pedofilii w Kościele katolickim. Obędzie się ono o godz. 16 w Filii nr 9 Biblioteki Publicznej im. Biegańskiego (ul. Nowowiejskiego 15).

Z kolei o godz. 18 w kawiarni Alternatywa 21 na Starym Rynku będzie mała miejsce projekcja filmu „Fotolof”. Godzinę późnej – w tym samym miejscu – rozstrzygnięty zostanie konkurs „Zdekonstruować wszystko!”. Na finał, czyli na godz. 20.30, zaplanowano turniej „Slam poetycki”.

Szczegółowy program 10. Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” można znaleźć na stronie www.festiwalczytaj.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Zuzanna Suliga

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -