fbpx
Strona głównaPolecaneCzęstochowski policjant Sebastian Bachniak opowie o debiutanckiej książce “Czynności wyjaśniające”

Częstochowski policjant Sebastian Bachniak opowie o debiutanckiej książce “Czynności wyjaśniające”

W piątek, 9 lipca w Ośrodku Promocji Kultury “Gaude Mater” odbędzie się spotkanie autorskie z Sebastianem Bachniakiem. Tematem będzie debiutancka książka autorstwa policjanta – “Czynności wyjaśniające”.

O premierze kryminału “Czynności wyjaśniające” pisaliśmy już na naszym portalu. To debiut literacki autorstwa częstochowskiego policjanta Sebastiana Bachniaka. Książka wydana przez wydawnictwo Lira zadebiutowała na rynku 9 czerwca.

Autor z wykształcenia jest pedagogiem, na co dzień pełni jednak służbę w policji. Prywatnie to przede wszystkim mąż blogerki @inia.recenzuje (jej recenzje książek można znaleźć na blogu iniarecenzuje.wordpress.com i profilu instagramowym), a także tata dwojga urwisów.

Bohaterem swojej pierwszej książki Bachniak uczynił technika kryminalistyki, Szymona Hołysza, który wraca do służby po wielomiesięcznym zwolnieniu lekarskim. Szybko okazuje się, że nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom nowego przełożonego. Wzbierające w nim negatywne emocje przenosi na grunt rodzinny, tym bardziej że opieka nad dwojgiem małych dzieci zaczyna go przerastać. Jakby mało było mu kłopotów, Hołysz musi rozwikłać sprawę tragicznego wypadku samochodowego. W wydarzeniu zginęła czteroosobowa rodzina, sprawca uciekł zaś z miejsca wypadku. Niespodziewanie na drodze mężczyzny staje Olga, niezwykle atrakcyjna wokalistka.

Czy to przypadkowe spotkanie pozwoli Hołyszowi odbić się od dna, czy raczej pogrąży jego świat w jeszcze większym chaosie? Jak znaleźć sprawcę, gdy wszystkie dowody świadczą przeciwko niemu?

Częstochowski policjant Sebastian Bachniak opowie o debiutanckiej książce “Czynności wyjaśniające” 1
„Czynności wyjaśniające” (wydawnictwo Lira)

Opowieść odbiegająca od schematów

Postać Hołysza od początku miała odbiegać od schematów znanych z innych kryminalnych opowieści dostępnych na rynku. Tam z reguły główni bohaterowie są samotnikami. Tacy, którzy mieliby żonę i małe dzieci na wychowaniu, raczej się nie trafiają.

– Zależało mi na tym, żeby moja książka nawiązywała do rzeczywistości. Z wykształcenia jestem pedagogiem, a temat mojej pracy magisterskiej brzmiał: „Postawy rodzicielskiej funkcjonariuszy policji”. Jest to aspekt, o którym w kryminałach niemal się nie wspomina – podkreśla Bachniak. – Nawet Bernard Gross u Roberta Małeckiego, czy kultowy Kurt Wallander, choć mają dzieci, to są to dzieci już dorosłe. Rzeczywistość jest natomiast zgoła odmienna. 46 000 funkcjonariuszy policji w Polsce to osoby w wieku do 40. roku życia. Na co dzień są nie tylko policjantami, którzy łapią przestępców, ale też w większości są w związkach i wychowują dzieci. To są dwa równoległe, ale zupełnie inne światy, które co chwilę się ze sobą ścierają i nie raz dochodzi do zgrzytów. Stąd też zrodził się pomysł na postać ojca małych dzieci będącego podkomisarzem policji – dodaje.

I choć wydarzenia opisane w „Czynnościach wyjaśniających”, wydają się prawdziwe, to nigdy nie miały miejsca. – Bohaterowie są również fikcyjni i nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Nie opisuję więc spraw, które prowadziłem. Moje służbowe doświadczenia z pewnością jednak pomogły mi urealnić tę wymyśloną historię – przyznaje częstochowianin.

Częstochowski policjant Sebastian Bachniak opowie o debiutanckiej książce "Czynności wyjaśniające" 2
fot. Ewelina Bachniak

Spotkanie autorskie już 9 lipca!

Więcej tajemnic związanych z powstawaniem książki Sebastian Bachniak zdradzi podczas spotkania autorskiego, które odbędzie się w piątek, 9 lipca w Ośrodku Promocji Kultury “Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1). Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19. Wstęp jest bezpłatny, jednak ograniczony reżimem sanitarnym. Obowiązuje limit miejsc, a także obowiązek zasłaniania nosa i ust, dezynfekcja rąk i dystans. Szczegóły na stronie: gaudemater.pl.

Przy okazji udziału w spotkaniu, warto zobaczyć także wystawę malarstwa Mateusza Pawełczyka, którą otwarto zaledwie 2 lipca (wydarzenie zapowiadaliśmy TUTAJ).

Zuzanna Suliga

Czytaj także: „Czynności wyjaśniające”. Debiutancki kryminał autorstwa częstochowskiego policjanta

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Ford Puma hybrydowy SUV

Popularne

- Advertisment -Ford Puma hybrydowy SUV