Pod koniec kwietnia Miejska Galeria Sztuki zaprosiła na wernisaże czterech nowych wystaw. Wszystkie można oglądać do 11 czerwca.
Tak jak zapowiadaliśmy, w czwartek, 27 kwietnia Miejska Galeria Sztuki (Al. NMP 64) zaprosiła na wernisaże czterech nowych wystaw. Ekspozycje otworzyła dyrektor instytucji Anna Paleczek-Szumlas. W wydarzeniu uczestniczyli wszyscy autorzy.
W Sali Śląskiej prezentowany jest najnowszy cykl Jacka Waltosia – malarza, rysownika, rzeźbiarza, grafika – zatytułowany „Morze”. Ekspozycję budują jednak nie tylko dzieła z tej serii, tworzone przez artystę w ostatnich latach, ale również powstające od 1963 r. prace, w których ucieleśnia swoją fascynację krajobrazami „prowadzącymi do morza”. Są to cykle „Kaszuby”, „Ku morzu” „W morze”, „Przy morzu” „Kręgi”, „Młyny”.
Kolejne dwie sale należą do dwóch młodych artystek. W Sali Poplenerowej eksponowane są „Gesty rytualne” Doroty Bujak. Tytuł odnosi się do Mitologii Ludów Syberii, którą artystka zajmuje się od lat. Zainteresowanie mitologią ma swoje źródła w historii rodzinnej – zesłania dziadka (wówczas kilkuletniego chłopca) i jego rodziny na Syberię w latach wojny. Tworząc grafiki i obrazy (cykl „czerwony”) autorka dokonuje własnej interpretacji motywów mitologicznych, rozwija je o doświadczenia zasłyszane w opowieściach rodzinnych i przekłada na język artystyczny. Dzieła zyskują wymiar symboliczny, uniwersalny, obrazując takie aspekty ludzkiej egzystencji jak: uwięzienie, samotność, lęk, zatracenie, uwikłanie, potrzeba wsparcia czy bliskości.
Z kolei w „Antresoli” swoją twórczość pokazuje Maria Michoń. Jej najnowszy projekt artystyczny dotyczy ludzkiego ciała, a właściwie tylko jednej, niepozornej, ukrytej, z pewnością nie pierwszoplanowej jego części – pępka. Stąd i tytuł: „Pępek świata”.
Ostatnią z sal Miejskiej Galerii Sztuki wypełnia wystawa podsumowująca 48. edycję pleneru „Jurajska Jesień”. Komisarzem pleneru i kuratorką wystawy jest Anna Żyła. Wydarzenie zatytułowano: „Świat ruchu, świat spokoju, świat jutra”. Na wystawie można zobaczyć prace plastyczne – malarstwo oraz tkaninę artystyczną – 23 artystów ze Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Częstochowskiego, Okręgu Szczecińskiego, Okręgu Gliwicko-Zabrzańskiego oraz zaproszonych gości.
Wszystkie wystawy można oglądać do 11 czerwca. We wtorki, czwartki, piątki, soboty i niedziele Miejska Galeria Sztuki zaprasza od godz. 13 do 18, a w środy od godz. 10.30 do 17. W poniedziałki ekspozycje są nieczynne. Bilety normalne kosztują 15 zł, ulgowe – 10 zł (w środy wstęp jest bezpłatny). Szczegóły: galeria.czest.pl.
red., mat. Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie