fbpx

3 maja. Uroczystość Królowej Polski na Jasnej Górze

Jasnogórskie uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przypadają na 3 maja. Główna Suma odpustowa dziękczynna za opiekę Maryi nad polskim narodem odprawiona zostanie o godz. 11.

W środę, 3 maja na Jasnej Górze odbywać się będą uroczystości odpustowe Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Świętowanie upływać będzie w nawiązaniu do postaci o. Augustyna Kordeckiego, obrońcy Jasnej Góry przed potopem szwedzkim, który przekonywał, że Maryja „od burzących kolubryn jest mocniejsza”. Warto dodać, że rok 2023 to na jasnogórskim wzgórzu rok jubileuszowy poświęcony bohaterskiemu paulinowi w 350. rocznicę jego śmierci oraz 420. urodzin.

Milenijny Akt Oddania Polski

3 maja ponowiony jest rokrocznie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. Teraz minie 57 lat od złożenia go przez Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. Tu dodajmy, że to zawierzenie z 1966 r. było historycznym wydarzeniem. Stolica Apostolska przyrównała go potem do największego w dziejach naszego Narodu – do chrztu Mieszkowego, który dał początek chrześcijaństwu Polski. Było to najgłębsze w dziejach związanie losów narodu z Bogurodzicą – Królową Polski.
To wciąż aktualne wezwanie wymaga to, jak mówił bł. Prymas, przyjęcia na siebie odpowiedzialności za Kościół, „czynnego niesienia mu pomocy w każdej chwili i w każdej sprawie”.

Główna Suma odpustowa dziękczynna za opiekę Maryi nad polskim narodem odprawiona zostanie o godz. 11. Przed uroczystością otwarta zostanie wystawa plenerowa poświęcona o. Augustynowi Kordeckiemu. Ekspozycja umiejscowiona na Wałach na Bastionie o. Kordeckiego i w pobliżu jego pomnika ma przypominać o bohaterskim obrońcy Jasnej Góry.

Trochę historii…

Aktu oddania państwa pod opiekę Matki Bożej dokonał w 1656 r. w katedrze lwowskiej król Jan Kazimierz. Odbyło się to po zwycięstwie nad Szwedami i po obronie Jasnej Góry.

Choć tytuł Maryi Królowej Polski sięga II poł. XVI w. – już wtedy poeta Grzegorz z Sambora nazywał Maryję „Królową Polski i Polaków” to – jak przypomina Biuro Prasowej Jasnej Góry – właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej obrał Maryję za Królową swoich państw, nazywając Maryję „szczególną Patronką Królestwa Polskiego”.

Król przyrzekł wówczas szerzyć cześć Matki Bożej, wystarać się w Stolicy Apostolskiej o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej oraz zaprowadzić w kraju sprawiedliwość społeczną.

Polscy biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej o wprowadzenie święta pod wezwaniem Królowej Polski po odzyskaniu przez kraj niepodległości w 1918 r. Zaproponowali 3 maja, aby podkreślić łączność tego święta z uchwaloną 3 maja 1791 r. pierwszą polską konstytucją. Święto obchodzone jest od 1923 r. Po reformie liturgicznej w 1969 r. zostało podniesione do rangi uroczystości.

mat. Biura Prasowego Jasnej Góry