fbpx
Targi budowlane, wyposażenia wnętrz i nieruchomości Częstochowa
Strona głównaZdrowieFinansowe wsparcie Miasta dla Miejskiego Szpitala Zespolonego

Finansowe wsparcie Miasta dla Miejskiego Szpitala Zespolonego

14, 5 mln złotych na pokrycie ubiegłorocznych strat dla Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie zostanie przekazanych z budżetu Miasta Częstochowy.

Częstochowska Rada Miasta podjęła decyzję o finansowym wsparciu Miejskiego Szpitala Zespolonego. Jednostki szpitalne przy ulicach: Mirowskiej, Mickiewicza i Bony zatrudniały w ubiegłym roku personel na 850 etatach. Przychód szpitala za rok 2022 wyniósł 147,9 mln zł, a łączne koszty działalności wyniosły ponad 168,6 mln. Sprawozdanie roczne wykazało stratę w kwocie 20, 8 mln, a wszystkie wyliczenia zostały potwierdzone przez biegłego rewidenta. Ustawa o działalności leczniczej głosi, że w takim wypadku należy pokryć koszty straty, które mogą być pomniejszone jedynie o kwotę amortyzacji. W przypadku Miejskiego Szpitala Zespolonego jest to 6, 3 miliona złotych. Pozostaje jeszcze ponad 14, 5 mln i właśnie ta kwota zostanie przekazana szpitalowi na mocy decyzji Rady Miasta. To ratunek dla szpitala, choć nie jest tajemnicą, że placówki służby zdrowia od lat borykają się z problemem niedofinansowania przy permanentnie niedoszacowanych kosztach świadczeń medycznych ze strony NFZ.

Pomoc samorządu dla szpitali miejskich do niedawna była obowiązkowa i choć zmiana ustawy o działalności leczniczej z 2021 roku, teoretycznie zdejmuje z samorządów ten ciężar, to praktycznie i tak trzeba sobie jakoś radzić i przesuwać miejskie środki na ratowanie szpitala…

Gdyby tak się nie stało, mieszkańcom groziłoby ograniczenie dostępu do usług leczniczych. Pytanie, czy w ogóle dostęp ten jest wystarczająco dobry? Każdy, kto potrzebuje dostać się do lekarza, oczekuje na zabieg, czy jest zakwalifikowany do programu lekowego, wie, że rzeczywistość od lat jest brutalna. Jak widać może być jeszcze trudniej.

Na barkach samorządów spoczywa nie tylko dofinansowywanie szpitali, ale także wysokie dopłaty do subwencji oświatowej. Samorządy nie mają pieniędzy na zaspokajanie wszystkich lokalnych potrzeb z budżetów miejskich.

I tak koło się zamyka. Finansowe problemy przytłaczają miasta, są widoczne na każdym kroku, także w funkcjonowaniu innych miejskich instytucji w Częstochowie choćby instytucji kultury…

14, 5 mln złotych na ratowanie Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie zostanie wypłacone przez Miasto w kilku transzach.


WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -