fbpx
Dom 

Cztery sposoby na niższe rachunki za prąd i gaz

Galopujące podwyżki cen skłaniają nas do coraz większych oszczędności. Jak możemy ograniczyć zużycie mediów w naszych gospodarstwach domowych i obniżyć rachunki?

Lata 2020 i 2021 przyniosły spore wzrosty cen prądu. Podwyżki zapowiadane na rok kolejny są już pewne i spędzają sen z powiek niemal wszystkim. Konieczne są więc domowe oszczędności. Jak możemy obniżyć nasze rachunki za prąd i gaz?

Wymień oświetlenie na energooszczędne

Jeszcze kilka lat temu energooszczędne żarówki kojarzyły się z bardzo wysokimi cenami i Polacy niechętnie decydowali się na wymianę tradycyjnego oświetlenia na nowe. Na szczęście, te czasy są już za nami i energooszczędne żarówki w korzystnych cenach są dostępne nawet w marketach i sklepach wielobranżowych.  Według ogólnodostępnych badań żarówki energooszczędne zużywają nawet 70 proc. mniej energii niż ich tradycyjne odpowiedniki. Im więcej mamy żarówek w naszym domu, tym bardziej opłacalna będzie ich wymiana – zwłaszcza w przypadku, jeśli potrzebujemy oświetlenia o dużej mocy.

Cztery sposoby na niższe rachunki za prąd i gaz 1
fot. Pixabay

Włączaj tylko zapełnioną pralkę i zmywarkę

Nowoczesne pralki i zmywarki pomagają nam zaoszczędzić prąd i wodę – wszystko dzięki coraz bardziej restrykcyjnym wymaganiom rynkowym i prawnym. Ma to jednak sens tylko w przypadku, gdy decydujemy się włączać zapełnione urządzenia. Minimalizujemy w ten sposób liczbę cykli, a dzięki wykorzystaniu ekologicznego programu obniżamy zużycie mediów. Szacuje się, że zmywanie ręczne wymaga aż osiem razy więcej wody niż przy wykorzystaniu zmywarki. Pamiętaj jednak, aby nie pozostawiać urządzeń w trybie „stand by”, który od lat uznawany jest za cichego złodzieja energii. 

Postaw na fotowoltaikę i pompy ciepła

Jeśli jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na dachu lub w ogrodzie zamontować panele fotowoltaiczne. Dzięki licznym rządowym i samorządowym dotacjom okres zwrotu inwestycji wynosi zaledwie 6-7 lat. Po tym czasie możemy cieszyć się niemal całkowicie bezpłatną energią elektryczną, zwłaszcza w sezonie letnim. Poza dotacjami typu „Twój Prąd” montaż paneli fotowoltaicznych możemy odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej, rozliczając podatek PIT. Jeśli planujesz większy remont, warto pomyśleć również o montażu pompy ciepła. Jest to jedna z najbardziej ekologicznym i ekonomicznych, jeśli chodzi o koszty eksploatacji, metod ogrzewania domu i wody użytkowej.

Drobne gesty – spore oszczędności

Niemałą sumę możemy zaoszczędzić, zmieniając nasze codzienne przyzwyczajenia. Gotując na kuchence elektrycznej lub gazowej – zawsze korzystajmy z pokrywek. Starajmy się także gasić światło w każdym pomieszczeniu, w którym nie przebywają domownicy. Jeśli korzystamy z pieca gazowego do podgrzewania wody lub elektrycznego bojlera – dobrym pomysłem będzie wybór krótkiego prysznica zamiast długiej kąpieli. Koniecznie pamiętajmy także o odłączaniu ładowarek z kontaktu, z których nie korzystamy. Dzięki tym drobnym zmianom w naszej codzienności możemy zmniejszyć zużycie mediów nawet o kilkanaście procent.

Czytaj także: Sztuka minimalizmu, czyli o tym, jak uwolnić swoją przestrzeń