fbpx

Sztuka minimalizmu, czyli o tym, jak uwolnić swoją przestrzeń

Jak na niewielkim metrażu zorganizować przestrzeń dla dziecka, biuro, sypialnię, kuchnię, salon i łazienkę? Nie jest to zadanie łatwe, ale z pomocą przychodzi sztuka minimalizmu.

Zgodnie z raportem Głównego Urzędu Statystycznego średnia powierzchnia mieszkania w Polsce wynosi niewiele ponad 50 metrów kwadratowych. Nie jest to wiele, zwłaszcza gdy na takim metrażu trzeba zorganizować przestrzeń dla dziecka, biuro, sypialnię, kuchnię, salon i łazienkę? Jak rozplanować to tak, żeby mieszkanie urządzone praktycznie, ale i estetycznie?

Pozbądź się zbędnych mebli

Niemal w każdym polskim domu znajdziemy pojedyncze meble, który są niepraktyczne i jedynie zagracają naszą codzienną przestrzeń. Z jakiegoś powodu jednak nie potrafimy ich wyrzucić. Czasami jest to stara komoda lub fotel, na którym od dawna nikt nie siadamy i służy on jako miejsce do rzucania ubrań. Warto się zastanowić, z których mebli korzystamy na co dzień. Nie ma sensu trzymać czegoś tylko dla zasady. W przypadku małych mieszkań kategorycznie należy się wystrzegać nieporęcznych i niemodnych meblościanek. Uwolnioną przestrzeń możemy zaaranżować na nowo lub pozostawić ją wolną – w celu zwiększenia swobody w naszym domu.

Sztuka minimalizmu, czyli o tym, jak uwolnić swoją przestrzeń 2
fot. Pixabay

Przeprowadź domowy remanent

To jeden z najtrudniejszych elementów wprowadzania minimalizmu w naszych czterech ścianach. Krok po kroku, szafka po szafce musimy zdecydować, które przedmioty, ubrania i gadżety wykorzystujemy i są nam przydatne, a których nie pozbywamy się wyłącznie z sentymentu. W każdej szafie znajdziemy bluzki, których od dawna nie nosimy lub kubki, z których od lat nie korzystamy. Sentymentalne przedmioty możemy wynieść na strych lub do piwnicy, a pozostałe spakować i pozostawić przy śmietniku. Możemy także skorzystać z grup facebookowych i przekazać te rzeczy potrzebującym. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany przedmiot powinniśmy wyrzucić – możemy zostawić go z opisaną datą w pudełku. Jeśli w ciągu 6-12 miesięcy ani razu po niego nie sięgniemy – z czystym sumieniem będziemy mogli się go wówczas pozbyć.

Sztuka minimalizmu, czyli o tym, jak uwolnić swoją przestrzeń 3
fot. Pixabay

Zaplanuj aranżację na etapie remontu

Remontując mieszkanie, pamiętaj, aby nadać ścianom jasnego koloru. Ciemne barwy zmniejszają optycznie mieszkania, co jest niepożądane w przypadku małych pomieszczeń. Nie bójmy się także wykorzystywać luster i świateł, które pomogą uzyskać złudzenie optyczne. Dekorując pokój, wybierajmy minimalistyczne zasłony i rolety oraz zrezygnujmy z wielkogabarytowych mebli. Koniecznie pozbądź się wszelkich bibelotów nadających przestrzeni chaosu.

Jeśli mieszkamy w kawalerce typu studio lub dysponujemy dużym pokojem dziennym, dobrym pomysłem będzie podzielenie go na strefy. Pomoże nam to zachować porządek i nada harmonii całej przestrzeni. Aneks kuchenny, strefa jadalniana, salon i kącik dziecięcy przy zachowaniu minimalistycznego stylu mogą zmieścić się nawet na niewielkim metrażu, nie wywołując przy tym wśród lokatorów uczucia przetłoczenia.

red.