fbpx
Strona głównaEkologiaCzęstochowskie pojemniki na elektroodpady zdają egzamin

Częstochowskie pojemniki na elektroodpady zdają egzamin

Czerwone pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny systematycznie się napełniają. Najwyraźniej częstochowianie przyzwyczajają się do tego, że stare baterie i mały sprzęt AGD, który nie przekracza 50 centymetrów, mogą bezpiecznie wyrzucać do specjalnych koszy ustawionych na terenie miasta.

Jak podsumowało częstochowskie Centrum Usług Komunalnych, do czerwonych pojemników, które montowane są w mieście od ubiegłego roku, trafiło już ponad 12 ton elektroodpadów.

Obecnie w Częstochowie ustawiono już 24 kosze na elektroodpady. Kolejne będą niebawem montowane. Docelowo ma być w całym mieście 32.

Jak informuje częstochowski samorząd, podobne, czerwone pojemniki pojawiają się systematycznie w wielu polskich miastach. To efekt realizacji systemu „Elektryczne Śmieci”, który gwarantuje bezpieczny, ekologiczny oraz łatwo dostępny recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

– Wielu z nas ma świadomość tego, że zużyte wielkogabarytowe sprzęty AGD trzeba oddawać np. do PSZOK-u. Ale już wiedza o tym, co zrobić z nieużywanym żelazkiem, prostownicą czy uszkodzonym aparatem fotograficznym, jest dużo mniejsza. Wciąż mamy niewielką świadomość, że małe sprzęty AGD, elektroniczne zabawki czy karty SIM są elektrycznymi śmieciami, a więc nie można ich wyrzucać do zwykłych koszy – mówi Zbigniew Wróblewski, specjalista ds. gospodarki odpadami z firmy MB Recycling, która realizuje projekt – Warto pamiętać, że elektroodpadami są także stare laptopy, telefony, słuchawki, jak też tonery i baterie. Ze względu na niebezpieczne substancje w nich zawarte nie należy ich przetrzymywać w domu – dodaje.

Oto lista miejsc, w których stoją w Częstochowie czerwone kosze na elektośmieci:

– Witosa 1
– aleja Wyzwolenia 9
– Marysia 133
– Polskiej Organizacji Wojskowej 3
– Kontkiewicza 4
– Czecha 21
– Park Lisiniec
– Śląska, Pasaż Opolczyka
– Sikorskiego 85
– Skłodowskiej-Curie 24
– Brzezińska 2
– Drzymały 10 / Czajkowskiego 6
– Spółdzielczości 2
– Dekabrystów 45
– Wały Dwernickiego 101/105
– Obrońców Poczty Gdańskiej 2
– Bohaterów Katynia 44 / Bienia 10 (parking)
– Sempołowskiej 2
– Mirowska 416 / Turystyczna
– Promenada Niemena / CH Promenada
– Wały Dwernickiego 11
– Wawrzynowicza 8
– Radomska 117
– Krasińskiego / Pułaskiego/ Goszczyńskiego 9/11.

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here