fbpx
Strona głównaWiadomościCzęstochowa informacjeCzęstochowski „Słowak” uczcił rocznicę sprowadzenia prochów poety do kraju.

Częstochowski „Słowak” uczcił rocznicę sprowadzenia prochów poety do kraju.

I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego uczciło 95. rocznicę sprowadzenia prochów poety do Polski.

Uroczystość 95. rocznicy sprowadzenia prochów Juliusza Słowackiego do Polski rozpoczęło odśpiewanie hymnu szkoły, utworu „Testament mój”. Złożono także kwiaty pod popiersiem poety, a następnie uczestnicy i goście przeszli na plac Biegańskiego.

Na Placu została odczytana mowa, którą Józef Piłsudski wygłosił na pogrzebie wieszcza w Ojczyźnie. Ostatnim punktem obchodów 95. rocznicy sprowadzenia prochów Słowackiego do kraju, był spektakl historyczno-literacki, który odbył się auli Liceum Słowackiego.

Z ramienia władz miasta, w uroczystościach wziął udział zastępca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak.

 Idea sprowadzenia prochów Juliusza Słowackiego do kraju zrodziła się na początku XX wieku. Postanowiono przenieść je do Krakowa i złożyć w podziemiach katedry wawelskiej. 14 czerwca 1927 na paryskim cmentarzu Montmartre, ekshumowano szczątki poety, które następnie na polecenie marszałka Józefa Piłsudskiego zostały przewiezione do Polski.

28 czerwca na dziedzińcu zamku na Wawelu odbyła się uroczysta ceremonia pogrzebowa. Prochy Słowackiego zostały złożone w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze na Wawelu, obok Adama Mickiewicza.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Ford Puma hybrydowy SUV

Popularne

- Advertisment -Ford Puma hybrydowy SUV