fbpx

Częstochowscy policjanci ujawnili nielegalne składowisko odpadów

Grupa śledczych z Częstochowy zwalczających przestępczość gospodarczą, odnalazła nielegalne składowisko odpadów województwie mazowieckim.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, od 2019 roku współpracują z Prokuraturą Regionalną w Katowicach. Ich działania koncentrują się na tropieniu nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych, na terenie całego kraju.

Niedawno odkryli kolejne składowisko śmieci. W Woli Wodzyńskiej(powiat ciechanowski) znaleziono 330 zbiorników(każdy ma pojemność 1000 litrów), w których znajdują się substancje niewiadomego pochodzenia. Mauzery składowane są w jednej z lokalnych hal, a ich zawartość może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi i zwierząt oraz spowodować zniszczenia w środowisku naturalnym.

Znalezisko zostało odpowiednio zabezpieczone, a na miejscu oprócz częstochowskich policjantów pracowały zastępy straży pożarnej, inspektorzy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Warszawy, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Ciechanowa, oraz biegli z zakresu fizykochemii, chemii odpadów i ochrony środowiska.

Próbki substancji znajdujących się w zbiornikach zostaną teraz dokładnie zbadane. Możliwe, że to dopiero czubek góry lodowej i początek drogi do ujawnienia kolejnych miejsc przetrzymywania odpadów niebezpiecznych.

Policjanci z Częstochowy, którzy od ponad 3 lat pracują pod nadzorem katowickiej Prokuratury, odkryli do tej pory aż kilkanaście nielegalnych składowisk odpadów. Znajdowały się one na terenie województw: śląskiego, opolskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i łódzkiego.