fbpx

Częstochowianie zdecydują, w jaki sposób unowocześnić Promenadę

Dwie wersje odnowienia Promenady im. Czesława Niemena przygotował częstochowski magistrat. Jak ostatecznie wyglądać będzie deptak po renowacji, zdecydują sami częstochowianie. Samorząd uruchomił specjalną stronę internetową, na której mieszkańcy miasta będą mogli zagłosować, jakiej Promenady chcą.
– Zgodnie z założeniami programu „Kierunek Przyjazna Częstochowa” władze samorządowe zwiększają możliwości rekreacji i wypoczynku w mieście. – informuje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta Częstochowy. – Odbywa się to nie tylko poprzez budowę boisk, placów rekreacji ruchowej czy dróg rowerowych, ale także poprzez stałe poszerzanie terenów zielonych w sąsiedztwie osiedli. Temu służy m.in. mająca zakończyć się za rok budowa Promenady Śródmiejskiej w rejonie ul. Boya-Żeleńskiego. W ideę programu „Kierunek Przyjazna Częstochowa” wpisuje się także potrzeba bardziej pełnego wykorzystania potencjału Promenady Niemena.


Deptak oddzielający Tysiąclecie do Północy już od jakiegoś czasu poddawany jest zmianom. Trwa tam właśnie budowa grill parku, a kilka miesięcy temu otwarto tam tężnie, z których chętnie korzystają nie tylko mieszkańcy pobliskich dzielnicy. Teraz miasto chce tam przeprowadzić kompleksowe zmiany.
Liczący sobie czterdzieści pięć lat deptak wymaga sporych inwestycji. Trzeba odnowić jego nawierzchnię, a na całej długości odpowiednio zagospodarować przestrzeń zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów.
Na początek władze miejskie zaproponowały dwa warianty odnowy Promenady. Oba są autorstwa Witolda Rudeckiego i Pawła Niedzielskiego Architekci mają już na swoim koncie udane projekty rewitalizacji terenów rekreacyjnych w Częstochowie. To oni przygotowali koncepcję Parku Lisiniec ze strefą wypoczynku „Adriatyk”. Pierwszy wariant nowej Promendy zakłada m.in. likwidację istniejącego amfiteatru na rzecz poszerzonej strefy rekreacyjno-sportowej, stworzenie nowej fontanny z pergolą (w miejscu po byłej fontannie) i wytyczenie dodatkowego pasa zieleni rozdzielającego główny deptak.
W wersji drugiej amfiteatr znajdujący się przy Promenadzie zostanie zmodernizowany i przebudowany. Projekt zakłada też stworzenie ciągu wodnego wzdłuż głównego deptaka, wytyczenie swego rodzaju ,,sali lekcyjnej” dla dzieci pod gołym niebem czy wodnego placu zabaw. Miałoby się ono znaleźć w miejsce nieczynnej fontanny.
W obu wersjach przyszła Promenada będzie miejscem przyjaznym dla spacerowiczów oraz miłośników dwóch kółek. Mają się oni tam czuć komfortowo i nie przeszkadzać sobie wzajemnie.
– Chcemy, aby Promenada była miejscem, które będziemy jak najliczniej odwiedzać, aby częstochowianki i częstochowianie mieli z nią jak najbardziej pozytywne doświadczenia i skojarzenia. – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Rozpoczynamy więc konsultacje, które pomogą określić, jakie rozwiązania są dla Promenady najlepsze. Zachęcam wszystkich do włączenia się we wspólne decydowanie o jej przyszłości.
Szczegóły dotyczące obu wersji znajdują się na stronie internetowej: www.promenada.czestochowa.pl . Można tam nie tylko zapoznać się z obydwoma propozycjami architektów, ale także oddać głos na jeden z nich. Miasto dało częstochowianom również możliwość zgłoszenia własnych pomysłów, uwag i sugestii dotyczących inwestycji. Być może wzbogacą one koncepcje opracowane przez architektów.
Trochę historii
Promenadę wybudowano 45 lat temu. Została pomyślana, jako mierząca ponad 1,5 km trasa spacerowa wraz ze stefą rekreacyjną.
Autorem projektu był inżynier architekt Jan Bajda z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Budowa ruszyła jesienią 1973. W znacznym stopniu Promenadę budowali sami częstochowianie, pracując przy inwestycji w ramach tzw, czynów społecznych.
Oficjalnie do użytku Promenadę, której nadano nazwę Promenady XXX-lecia PRL, otwarto w lipcu 1974 roku. W 2004 roku zmieniono jej nazwę nadając jej imię Czesława Niemena.
Na Promenadzie od chwili jej otwarcia odbywały się liczne kiermasze, festynu, w przeszłości m.in. z okazji 1 Maja czy święta 22 Lipca, a także imprezy kulturalne i koncerty. W latach 70. i 80. stawało tam często wesołe miasteczko.