fbpx
Strona głównaPolecaneCzęstochowianie uczcili rocznicę ogłoszenia stanu wojennego

Częstochowianie uczcili rocznicę ogłoszenia stanu wojennego

Częstochowianie uczcili rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. Grupa mieszkańców miasta zebrała się dzisiaj na Placu Biegańskiego, aby wspólnie odśpiewać hymn.

[post_gallery]

Jak powiedzieli organizatorzy tej akcji, chodziło nie tylko o upamiętnienie wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku, ale także o odniesienie się do obecnej sytuacji w kraju. Zebranym przed ratuszem odtworzono fragment wystąpienia gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Przypominając wydarzenia sprzed 39 lat uczestnicy spotkania, zaznaczyli analogie do dzisiejszej sytuacji Polski, gdy również rządzący próbują ograniczyć prawa obywatelskie, a policja w brutalny sposób rozprawia się z protestującymi.

O tej analogii i podobieństwie stosowanych obecnie przez rządzących metod mówił m.in. dawny opozycjonista Jarosław Kapsa, który dzisiejszą sytuacją określił mianem ,,rekonstrukcji wydarzeń sprzed lat”. Zaapelował do zebranych, aby bez względu na to, co się obecnie dzieje nie dali się zarazić nienawiścią.

Częstochowianie na rozpoczęcie i zakończenie tego swoistego rocznicowego apelu odśpiewali hymn Polski. W trakcie całego spotkania pojawiło się sporo odniesień nie tylko do samej sytuacji w kraju, ale także nawiązań do Unii Europejskiej i polskiej w niej obecności. Uczestnicy spotkania wyraźnie bowiem zaznaczali, że czują się tak samo Polakami, jak i Europejczykami. Na placu widać więc było zarówno flagi polskie, jak i unijne.

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here