fbpx
Strona głównaWiadomościCzęstochowaCzęstochowa uczci Rok Stanisława Lema

Częstochowa uczci Rok Stanisława Lema

Częstochowa uczci Rok Stanisława Lema. Okolicznościowe wydarzenia przygotowali: Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater oraz Filia nr 7 Biblioteki Publicznej.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – doceniając miejsce pisarstwa Stanisława Lema w literaturze XX wieku i jego znaczenie dla rozwoju kultury polskiej i światowej – ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema. Od początku 2021 roku w całym kraju odbywają się więc wydarzenia nawiązujące do postaci wybitnego twórcy. W obchody Roku Lema włączyła się także Częstochowa.

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin pisarza na Facebooku powstała specjalna grupa.

Do wspólnego czytania książek Lema będą zachęcać trwające cały rok atrakcje – aby być z nimi na bieżąco, warto dołączyć do tej grupy. To platforma spotkań na Facebooku „Rok Lema w OPK Gaude Mater”: https://www.facebook.com/groups/2715173552129488. Każdy miłośnik twórczości Lema może na tej stronie zaproponować coś, co go interesuje w związku z postacią i twórczością pisarza. Tam również na bieżąco będą zamieszczane informacje o wszystkich wydarzeniach.

Organizatorzy wydarzeń rocznicowych proponują, aby każdemu miesiącu 2021 roku towarzyszył inny, znany tytuł Lema. I tak na styczeń wybrali „Solaris”, na luty „Kongres futurologiczny”, na marzec „Powrót z gwiazd”, na kwiecień „Pamiętnik znaleziony w wannie”, na maj „Bajki robotów”, na czerwiec „Eden”, na lipiec „Śledztwo”, na sierpień „Niezwyciężony”, na wrzesień „Wysoki Zamek”, na październik „Cyberiada”, na listopad „Pokój na ziemi” i na grudzień „Opowieści o pilocie Pirxie”.

W każdy ostatni czwarte miesiąca miłośnicy twórczości Lema będą się spotykać, na razie wirtualnie, aby podyskutować o danej książce i wymienić się swoimi poglądami na temat pisarza i jego twórczości. Organizatorzy mają nadzieję, że szybko uda się wrócić do prawdziwych spotkać w realu. Kiedy to nastąpi, oczywiście zależy od sytuacji epidemicznej w kraju.

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here