fbpx

Czas na dobry klimat w Częstochowie – twierdzą radni i wnioskują o utworzenie w Radzie Miasta Częstochowy oddzielnej Komisji Klimatu

Wniosek o powołanie Komisji Klimatu złożył Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej. Sprawa ma być rozpatrywana na jutrzejszej sesji Rady Miasta.

– Wyszliśmy z taką inicjatywą, bo sprawy dotyczące klimatu są niezwykle ważne, o czym nie trzeba chyba nikogo przekonywać, i warto się nimi zająć szerzej niż dotychczas – argumentuje decyzję klubu radny Łukasz Banaś. – Od Parlamentu Europejskiego, poprzez nasz polski parlament kolejne samorządy w kraju powodują takie komisje. Czas więc także na Częstochowę.

Czym miałaby się zająć nowa komisja? Sprawami, które do tej pory leżały w gestii różnych komisji m.in. infrastruktury czy rozwoju oraz gospodarki. Nowe gremium ma być powołane, aby przekazać wszystkie tematy dotyczące klimatu jednemu zespołowi radnych. Ma to ułatwić pracę samorządu, a także, jak twierdzi radny Banaś, sprawić, że kwestie dotyczące środowiska naturalnego będą dogłębniej badane i szybciej załatwiane.

– Chcemy, aby nowa komisja zajmowała się tymi sprawami związanymi z poprawą klimatu, które do tej pory leżą w gestii innych komisji, a więc na przykład dopłatami do wymiany tak zwanych kopciuchów czy też montażu fotowoltaiki – mówi radny. – Mamy również sporo nowych pomysłów. Chcemy, aby ta grupa radnych zajęła się między innymi tworzeniem programów dla rozwoju zielonej gospodarki oraz odnawialnych źródeł energii. Priorytetem nowej komisji powinna być także edukacja ekologiczna mieszkańców Częstochowy, a także przygotowanie miasta na walkę ze skutkami zjawisk takich jak nawałnice, ekstremalne temperatury czy smog – dodaje Łukasz Banaś.

Jak przekonują radni KO, nowe gremium powinno się również zająć kwestiami związanymi z szeroko pojętym porządkiem i dbałością o miasto.

(zdjęcie ilustracyjne pixabay.com)