Cyberprzestępca z wielkopolski złapany przez Częstochowską Policję

0
696

Policjanci, którzy zwalczają cyberprzestępczość, zatrzymali w piątek mieszkańca województwa wielkopolskiego, który razem z innym mężczyzną oszukał ponad 350 osób.

Złapany mężczyzna ma 18 lat, wraz z innym mężczyzną oszukał ponad 350 osób z całej Polski. Ofiary zostały zwabione ofertą pracy, podawały swoje dane, a następnie przelewały 1 zł na podane przez fałszywego oferenta konto, nieświadome osoby składały wniosek ratalny na zakup drogiego sprzętu elektronicznego. W aż 29 przypadkach przestępcom udało się w ten właśnie sposób zamówić towar, który wart jest ponad 90 tysięcy złotych, trafiał bezpośrednio w ich ręce. Na wniosek Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Północ 18-latek trafił na 2 miesiące do aresztu. Mężczyźnie grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału dw z Przestępczością Gospodarczą, zwalczającą na co dzień przestępczość internetową wpadli na trop oszusta, który postanowił wzbogacić się kosztem internautów. Jest to wynik szczegółowej pracy operacyjno-rozpoznawczej śledczych zwalczających cyberprzestępczość oraz współpracy z jednym z częstochowskich sklepów, który prowadzi sprzedaż internetową.

Cyberprzestępca z wielkopolski złapany przez Częstochowską Policję 1

Przestępca posługiwał się nie swoimi danymi, tylko innych ludzi i zamieszczał ofertę pracy na jednym z portali społecznościowych. Od osób, które były zainteresowane podjęciem pracy, wyciągał od nich ich pełne dane osobowe, a następnie w celu rzekomej weryfikacji podawał konto bankowe, na które zainteresowani mieli przelać symboliczną kwotę w wysokości 1 zł. Tak naprawdę jednak wykonany przelew rozpoczynał procedurę kredytową w banku, a osoba zainteresowana pracą nieświadomie kupowała na raty drogi sprzęt elektroniczny w jednym ze sklepów internetowych. Zakupiony w ten właśnie sposób towar trafiał bezpośrednio do rąk oszusta, który następnie oferował go do sprzedaży na portalach ogłoszeniowych po znacznie obniżonej cenie.

18-letni mężczyzna, mieszkaniec województwa wielkopolskiego zapewnił sobie stałe źródło dochodu z tego przestępczego procederu. W ciągu 4 miesięcy ponad 350 osób dało się oszukać na tą metodę i przekazało w ten sposób przestępcom swoje dane. 29 z ofiar nieświadomie zaciągnęło kredyt i zrobiło zakupy na raty. Oszukanych byłoby o wiele więcej, gdyby nie współpraca policjantów ze sklepem, w którym przestępcy składali zamówienia. Policjanci są już na tropie drugiego mężczyzny, który z 18-latkiem prowadził nielegalny „interes”.

Częstochowska policja apeluje, by nie przekazywać swoich danych nieznanym osobom. Należy być czujnym i ostrożnym dokonując transakcji internetowych. Oszuści wymyślają różnorakie metody, by wzbogacić się czyimś kosztem. TUTAJ można dowiedzieć się co zrobić, jeśli podejrzewa się, że Twoje dane osobowe zostały wykorzystane w nieuprawniony sposób.

Cyberprzestępca z wielkopolski złapany przez Częstochowską Policję 2

K KIK