fbpx

„Cyberfoto 2022”. Blisko 50 autorów wysłało do Częstochowy niemal 170 prac. Kto zwycięży?

W piątek, 6 maja w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbędzie się wernisaż wystawy podsumowującej XXV Międzynarodowy Konkurs Cyfrowej Fotokreacji „Cyberfoto”. Tego dnia poznamy zwycięzców tej prestiżowej imprezy.

Jak już pisaliśmy, w tym roku Międzynarodowy Konkurs Cyfrowej Fotokreacji „Cyberfoto” doczekał się jubileuszowej, 25. odsłony. Historia wydarzenia sięga 1997 r. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Dziś to największy tego typu konkurs w Polsce, którego organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

Pomysłodawcą i komisarzem konkursu oraz wystawy jest Sławomir Jodłowski, artysta-fotografik, instruktor ds. fotografii i filmu Ośrodka, a także prezes Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa.

Patronami “Cyberfoto 2022” są Związek Polskich Artystów Fotografików Oddział Śląski oraz Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców, a patronem honorowym – Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Celem konkursu od początku jest prezentacja możliwości kreacji obrazu poprzez zastosowanie komputera i współczesnych technik obrazowania. Zgłoszenia do jubileuszowej edycji „Cyberfoto” były możliwe do 1 kwietnia, a konkurs był dostępny dla wszystkich fotografujących. Materiałem wyjściowym do przetworzeń cyfrowych była zaś tradycyjna fotografia bądź fotografia wykonana metodą cyfrową.

"Cyberfoto 2022". Blisko 50 autorów wysłało do Częstochowy niemal 170 prac. Kto zwycięży? 2
Obrady komisji konkursu „Cyberfoto 2022” (fot. ROK)

Blisko 170 prac. Kto je ocenił?

W tym roku na konkurs nadesłano 168 prac 48 autorów. Na wystawę zakwalifikowano zaś 87 prac 45 autorów. Posiedzenie jury odbyło się 7 kwietnia. Obradom przewodniczył dr Krzysztof Jurecki, krytyk i historyk sztuki, członek honorowy ZPAF i dziekan ds. nauki Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. W komisji zasiedli także artysta-fotografik Krzysztof Muskalski, prezes Fotoklubu RP Małgorzata Dołowska oraz wspomniany już Sławomir Jodłowski.

Przyznano trzy nagrody główne, trzy wyróżnienia, a także trzy nagrody specjalne. Tego, w czyje ręce trafią dowiemy się już w piątek, 6 maja. Otwarcie wystawy pokonkursowej zaplanowano na godz. 18 w Regionalnym Ośrodku Kultury przy ul. Ogińskiego 13a. Dr Jurecki wygłosi również wykład zatytułowany „Koncepcje antyfotografii w sztukach wizualnych od lat 50. do 70. XX wieku. Przypadek Zdzisława Beksińskiego”. Szczegóły: rok.czestochowa.pl.

Zuzanna Suliga