W piątek, 6 maja w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbędzie się wernisaż wystawy podsumowującej XXV Międzynarodowy Konkurs Cyfrowej Fotokreacji „Cyberfoto”. Tego dnia poznamy zwycięzców tej prestiżowej imprezy.
Jak już pisaliśmy, w tym roku Międzynarodowy Konkurs Cyfrowej Fotokreacji „Cyberfoto” doczekał się jubileuszowej, 25. odsłony. Historia wydarzenia sięga 1997 r. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Dziś to największy tego typu konkurs w Polsce, którego organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.
Pomysłodawcą i komisarzem konkursu oraz wystawy jest Sławomir Jodłowski, artysta-fotografik, instruktor ds. fotografii i filmu Ośrodka, a także prezes Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa.
Patronami “Cyberfoto 2022” są Związek Polskich Artystów Fotografików Oddział Śląski oraz Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców, a patronem honorowym – Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.
Celem konkursu od początku jest prezentacja możliwości kreacji obrazu poprzez zastosowanie komputera i współczesnych technik obrazowania. Zgłoszenia do jubileuszowej edycji „Cyberfoto” były możliwe do 1 kwietnia, a konkurs był dostępny dla wszystkich fotografujących. Materiałem wyjściowym do przetworzeń cyfrowych była zaś tradycyjna fotografia bądź fotografia wykonana metodą cyfrową.
Blisko 170 prac. Kto je ocenił?
W tym roku na konkurs nadesłano 168 prac 48 autorów. Na wystawę zakwalifikowano zaś 87 prac 45 autorów. Posiedzenie jury odbyło się 7 kwietnia. Obradom przewodniczył dr Krzysztof Jurecki, krytyk i historyk sztuki, członek honorowy ZPAF i dziekan ds. nauki Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. W komisji zasiedli także artysta-fotografik Krzysztof Muskalski, prezes Fotoklubu RP Małgorzata Dołowska oraz wspomniany już Sławomir Jodłowski.
Przyznano trzy nagrody główne, trzy wyróżnienia, a także trzy nagrody specjalne. Tego, w czyje ręce trafią dowiemy się już w piątek, 6 maja. Otwarcie wystawy pokonkursowej zaplanowano na godz. 18 w Regionalnym Ośrodku Kultury przy ul. Ogińskiego 13a. Dr Jurecki wygłosi również wykład zatytułowany „Koncepcje antyfotografii w sztukach wizualnych od lat 50. do 70. XX wieku. Przypadek Zdzisława Beksińskiego”. Szczegóły: rok.czestochowa.pl.
Zuzanna Suliga