fbpx
Strona głównaWiadomościCzęstochowa informacjeNa Jasnej Górze trwają przygotowania do uroczystości Królowej Polski. Co zaplanowano na...

Na Jasnej Górze trwają przygotowania do uroczystości Królowej Polski. Co zaplanowano na 2 maja?

Na Jasnej Górze, w uroczystość Królowej Polski, odbędzie się ogólnopolskie dziękczynienie za życie i posługę bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. W Sanktuarium trwają intensywne przygotowania do tego wydarzenia.

Obchody uroczystości Królowej Polski, w którą wpisuje się dziękczynienie za bł. Prymasa Tysiąclecia, rozpoczną się w poniedziałek 2 maja. Tego dnia zaprezentowany zostanie monodram w oparciu o „Zapiski więzienne” kard. Stefana Wyszyńskiego. Za reżyserię, scenariusz i muzykę odpowiada Jarosław Tochowicz. W rolę Prymasa wcieli się Piotr Piecha z krakowskiego Teatru Ludowego.

„Zapiski więzienne” są dokumentem trzyletniego okresu odosobnienia kard. Wyszyński (trwał on od września 1953 r. do października 1956 r.). W tym czasie więziony prymas prowadził bardzo regularnie rodzaj dziennika. Obok kroniki życia codziennego zawiera on również zapis „dziejów duszy”, listy, memoriały do władz oraz obszerne wypowiedzi będące jego osobistą refleksją nad sytuacją Kościoła w Polsce.

Wśród inspiratorów powstania monodramu znalazł się o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. Spektakl zobaczymy o godz. 16.30 w Sali Papieskiej. Wstęp jest bezpłatny.

Na Jasnej Górze trwają przygotowania do uroczystości Królowej Polski. Co zaplanowano na 2 maja? 1
mat. prasowe

Z kolei o godz. 18 w Bazylice zabrzmią pieśni maryjne w wykonaniu Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”. Pół godziny później rozpocznie się procesja maryjna po Wałach ze śpiewem Litanii loretańskiej.

Tradycyjnie 2 maja, w wigilię uroczystości, na obradach zbierze się Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Tego dnia rozważania apelowe wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Nocne czuwanie poprowadzi Bractwo NMP Królowej Korony Polski.

Centralne obchody uroczystości odbędą się 3 maja. Msza św. odpustowa odprawiona zostanie o godz. 11. Celebrował ją będzie abp Gądecki. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. Szczegóły: www.jasnagora.com.

ZS

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Ford Puma hybrydowy SUV

Popularne

- Advertisment -Ford Puma hybrydowy SUV