fbpx

W Przystajni bezpłatnie chipują psy

Na terenie Gminy Przystajń wszyscy właściciele psów mogą bezpłatnie zachipować swoich pupili.

pies
Fot. pixabay.com

Znakowanie psów, chipowanie to inaczej zastrzyk, z tym że zamiast płynnego leku w igle znajduje się mikroprocesor mieszczący się w szklanej kapsułce wielkości ziarnka ryżu. Mikroprocesor posiada kod w postaci numeru identyfikacyjnego składającego się z piętnastu cyfr.

Chip umieszczany jest najczęściej na szyi, ale także między łopatkami i zakłada się go tylko raz w życiu zwierzaka. Mikroprocesor nie ma swojego źródła zasilania (jest pasywnym tagiem). Jego dane odbierane są za pomocą specjalnego czytnika emitującego odpowiednie fale radiowe o niskiej częstotliwości, które będąc w pobliżu chipu aktywują go.

Po umieszczeniu chipa w ciele psa konieczne jest jego rejestracja. Oznacza to umieszczenie numeru mikrochipa w odpowiedniej bazie danych. Nie istnieje jedna wielka wspólna baza danych dla wszystkich zwierząt – jest ich kilka. Niektóre mają status lokalny, inne krajowy, a jeszcze inne europejski. 

Z chipowania swoich psów, które zwiększy szanse na odnalezienie zaginionego czworonoga,  mogą teraz bezpłatnie skorzystać mieszkańcy z terenu Gminy Przystajń. Znakowanie można przeprowadzić w lecznicy SANUS z/s w Przystajni ul. Targowa 3.