Chciała pomóc i straciła pieniądze

0
549
policja-1
Policja

Chciała pomóc niemieckiemu lekarzowi i straciła ponad 30 tysięcy euro

Przestępcy w dalszym ciągu bogacą się na ludzkiej wrażliwości oraz chęci niesienia pomocy. Wymyślają ciągle nowe historie, by wyłudzić pieniądze. W sierpniu ofiarą oszusta, który podawał się za niemieckiego lekarza, padła mieszkanka powiatu częstochowskiego. Straciła ona bowiem prawie 33 tysięcy euro. Częstochowska policja apeluje o rozwagę oraz zachowanie szczególnej ostrożności i czujności w kontaktach, które zawierane są za pośrednictwem sieci internetowej. O każdej próbie wyłudzenia pieniędzy należy niezwłocznie poinformować Policję.

Policjanci prowadzą szereg akcji profilaktyczno-edukacyjnych, aby mieszkańcy miasta oraz powiatu nie tracili dorobku swojego życia. Wciąż jest aktualny apel do seniorów, aby nie ulegali presji oszustów, podszywających się pod członków rodziny, czy policjantów. Okazuję się również że na przestępcze sztuczki dają się nabrać młodzi ludzie. Najczęściej padają ofiarą cyberprzestępców, którzy w Internecie dokonują szeregu oszustw pod różnymi legendami, wykorzystując najnowocześniejsze techniki. Oszuści mają zwykle tylko jeden cel wzbogacić się czyimś kosztem.

Chciała pomóc i straciła pieniądze 1

O tym, że przestępcy nie posiadają żadnych skrupułów przekonała się mieszkanka powiatu częstochowskiego. Kobieta za pośrednictwem Internetu nawiązała kontakt z osobą podającą się za niemieckiego lekarza. W ciągu zaledwie miesiąca kobieta uwierzyła, że rozmawia z mężczyzną, zamieszkałym na stałe w Niemczech. Oszust, przez regularny kontakt oraz przedstawienie fałszywych historii życia, zdobył zaufanie kobiety, która uwierzyła w dobre intencje swego rozmówcy. Po krótkiej, wirtualnej znajomości napisał, że przebywa w Iraku na misji pokojowej i został napadnięty przez terrorystów. Zdążył jednak nadać do niej paczkę, która zawierała ważne dokumenty i pieniądze i prosił, aby kobieta odebrała ją w miejscu swego zamieszkania. Kobieta miała przelać na podane przez niego konto prawie 4 tysiące euro, by paczka „przeszła” pomyślnie kontrolę celną w Hiszpanii. Kolejną informację, którą otrzymała dotyczyła kontroli celnej już w samej  Polsce. Tym razem firma kurierska zażądała 94 tysiące złotych za certyfikat, który potwierdzał, że w przesyłce nie ma „brudnych pieniędzy”.  Kobieta wykonała kilka przelewów na łączną kwotę 29 tysięcy euro. W tym samym czasie fałszywy lekarz prosił swoją ofiarę o wykonanie jeszcze jednego przelewu na leczenie chorego syna. W tym momencie kobieta zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem i powiadomiła policję.

Policja apeluje!

Zawierając nowe znajomości przez Internet należy być bardzo ostrożnym. Dodatkowo, gdy nowo poznana osoba oczekuje od nas przekazania pieniędzy lub innych kosztowności, powinnyśmy bardziej wzmóc swą czujność. To może być próba oszustwa.

Przestępcy bowiem wykorzystają każdą dobrą okazję, aby pozbawić nas dorobku naszego życia. Należy pamiętać, że tylko nasza czujność, ostrożność oraz dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

K KIK