fbpx
Strona głównaPolecane„Cebula”, czyli debiutancki spektakl Teatru Nowego w Częstochowie

„Cebula”, czyli debiutancki spektakl Teatru Nowego w Częstochowie

13 sierpnia o godz. 19 w Częstochowie odbędzie się premiera spektaklu „Cebula” w reżyserii Marka Ślosarskiego. To pierwsza produkcja w dorobku Teatru Nowego.

Przypomnijmy: Teatr Nowy w Częstochowie założony został w marcu tego roku przez Pawła Bilskiego, dyplomowanego aktora, a także prezesa i założyciela Fundacji Oczami Brata. Teatr stanowi uzupełnienie działalności częstochowskiej fundacji. Poprzez swoją twórczość Teatr Nowy chce być bowiem blisko widza, społeczności i serca. Zespół artystyczny stanowią młodzi, ambitni absolwenci szkół teatralnych (o założeniu teatru pisaliśmy TUTAJ).

Pierwszą realizacją, której podjął się Teatr Nowy, jest właśnie spektakl „Cebula”. Nie byłoby tej historii, gdyby nie Karol Bilski – człowiek, który, choć nie wypowiedział nigdy ani słowa, zmienił życie wielu osób. To na cześć starszego brata, Paweł Bilski stworzył bowiem Fundację Oczami Brata działającą na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Sceniczna adaptacja słuchowiska

I właśnie osoba Karola zainspirowała powstanie słuchowiska „Cebula”, które w oparciu o książkę „Wystarczy kochać” (napisaną przez Jadwigę i Pawła Bilskich) i liczne opowieści napisał Łukasz Staniszewski. Głównym bohaterem „Cebuli” dramaturg uczynił Karola Bliskiego. Zbieżność imion, nazwisk i wydarzeń nie jest więc w tym tekście kwestią przypadku. Realizację doceniono wyróżnieniem honorowym przyznanym podczas finału konkursu DIG IT na najlepsze działania teatralne w czasie pandemii. Za organizację odpowiadał Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Teraz „Cebula” doczekała się scenicznej adaptacji, także autorstwa Staniszewskiego.

Reżyserii spektaklu podjął się ceniony aktor Marek Ślosarski. Ma on na swoim koncie nie tylko imponującą ilość ról teatralnych, filmowych czy serialowych, ale także doświadczenie w pracy reżysera. Rolę swojego brata, Karola postanowił zagrać sam Paweł Bilski. Pawłem ze spektaklu jest z kolei Szymon Kowalik, a Mamą – Iwona Chołuj. Na scenie występują również Adam Machalica jako Szymon oraz Paulina Kajdanowicz jako Ewa.

Wystarczy po prostu kochać

„Trudno mi nawet pomyśleć, o czym myślę” – mówi główny bohater, który niczym tytułowa cebula, ma tyle warstw, że aż trudno dostać się do środka. Twórcy spektaklu jednak tego dokonują, sięgają do wewnętrznego świata osoby z niepełnosprawnością, nadają myślom kolory, nazywają uczucia. Odczarowują schematy, łamią uprzedzenia. Przede wszystkim mówią zaś o miłości. Bo tak naprawdę wystarczy po prostu kochać.

Premiera spektaklu odbędzie się w piątek, 13 sierpnia o godz. 19 na scenie Teatru im. Mickiewicza. Dzień później (również o godz. 19) będzie można obejrzeć spektakl popremierowy. Bilety kosztują 30 zł, a kwota ta zostanie przekazana na rzecz budowy Domu Oczami Brata, w którym zamieszka niebawem 16 osób z niepełnosprawnością intelektualną, które ze względu na swoją niesamodzielność oraz wiek rodziców i opiekunów, nie są w stanie samodzielnie zamieszkać we własnym mieszkaniu.

Kontakt w sprawie biletów i rezerwacji – 533 527 368. Szczegóły: www.facebook.com/teatrnowyczestochowa.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: eFKA w Częstochowie. Trzy dni festiwalowych atrakcji z udziałem 150 twórców

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here