Bunt skazanych w areszcie śledczym w Wąsoszu Górnym

0
229

 

W Oddziale Zewnętrznym w Wąsoszu Górnym Aresztu Śledczego w Częstochowie wybuchł bunt osób skazanych. Dwaj osadzeni zabarykadowali się w jednej z sal i wzniecili pożar. Policjanci zabezpieczali miejsce zdarzenia i drogi dojazdowe do placówki. Tak w skrócie wyglądały ćwiczenia sztabowe, w których uczestniczyli funkcjonariusze służby więziennej, policji i straży pożarnej.

W listopadzie w Oddziale Zewnętrznym w Wąsoszu Górnym Aresztu Śledczego w Częstochowie odbyły się ćwiczenia sztabowe, których celem było doskonalenie sprawności współdziałania funkcjonariuszy służby więziennej, policji i straży pożarnej w przeciwdziałaniu i likwidowaniu zagrożeń oraz naruszeń bezpieczeństwa oddziału.

Ćwiczenia zostały przeprowadzone zgodnie z opracowanym wcześniej scenariuszem. Zakładał on podjęcie działań w związku z buntem osób skazanych. Dwaj osadzeni zaczęli zachowywać się agresywnie, zabarykadowali się w sali widzeń i odmawiali wyjścia. Prowadzone przez psychologa i wychowawcę mediacje nie przyniosły pożądanego rezultatu. Dodatkowo zabarykadowani osadzeni wzniecili pożar. W jednostce ogłoszono alarm, przeprowadzono ewakuację pozostałych osadzonych oraz utworzono grupę interwencyjną do obezwładnienia inicjatorów buntu.

O zaistniałym zdarzeniu powiadomiono Komendę Powiatową Policji w Kłobucku oraz Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kłobucku. Policjanci zabezpieczyli miejsca zdarzenia i drogi dojazdowe do oddziału. Wystawione zostały też jednoosobowe posterunki wokół obiektu, aby zapobiec ewentualnym próbom ucieczek osób osadzonych. W wyniku podjętych działań pożar został ugaszony, a dwie zabarykadowane osoby zatrzymane i przewiezione do Aresztu Śledczego w Częstochowie.

Co pewien czas mundurowi biorą udział w tego rodzaju ćwiczeniach praktycznych. Mają one na celu sprawdzenie współdziałania poszczególnych służb. Przeprowadzone działania potwierdziły praktyczną przydatność stosowanych procedur.

 

(KPP Kłobuck)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here