fbpx
Strona głównaDomInwestycjeBlisko 60 milionów złotych dla Częstochowy z Polskiego Ładu. Środki zostaną przeznaczone...

Blisko 60 milionów złotych dla Częstochowy z Polskiego Ładu. Środki zostaną przeznaczone na połączenie ulicy Krakowskiej z ulicą 1 Maja

Program Inwestycji Strategicznych dla Samorządów, to kolejne rozdanie Polskiego Ładu. Częstochowa zdobyła niemal 60 milionów złotych na inwestycję połączenia ulicy Krakowskiej z 1 Maja

Częstochowa zabiegała o realizację trzech wniosków, wybrano tylko jeden z nich. Wnioski złożone zostały już w lutym, a limit dofinansowania każdego z nich wynosił kolejno 65,30 i 5 mln zł.

Wybrano projekt, który w jesiennym rozdaniu funduszy został odrzucony. Polski Ład wsparł wówczas dwie mniejsze inwestycje, czyli połączenie ulic Korfantego i Bugajskiej (dofinansowanie 30 mln zł), oraz budowę Miejskiego Przedszkola nr 29 (wsparta kwotą 5 mln zł). W trakcie ich realizacji okazało się, że wymagają one znacznie większego dofinansowania ze strony miasta niż pierwotnie zakładano. Powodem jest oczywiście szalejąca inflacja, jednak mimo to, projekty zostaną doprowadzone do końca.

Budowa połączenia komunikacyjnego ulic 1 Maja i Krakowskiej mocno odciąży ruch drogowy w naszym mieście.

Dzięki realizacji tego zadania, uda się korzystniej skomunikować dzielnice Częstochowy z pominięciem ścisłego centrum. Odciążony zostanie ruch z alei Wolności oraz z Al. NMP.

Na inwestycję składa się budowa 1200 metrów odcinka drogi oraz budowa wiaduktu nad torami(teraz jest tam kładka). Powstaną również ciągi rowerowe i piesze, a dla wytłumienia hałasu zostaną zamontowane ekrany akustyczne.

Do pełnej realizacji tej inwestycji potrzebny jest wkład własny miasta, a jego kwotę poznamy przy rozstrzygnięciu przetargu.

Polski Ład nie przyzna środków na dwa pozostałe projekty, które dotyczyły przebudowy odcinka Promenady Niemena od linii tramwajowej do ulicy Brzeźnickiej oraz budowy odcinka drogi od ulicy Obrońców Westerplatte do szpitala na Parkitce.

Zadania te wymagały dofinansowania kwotą 35 mln złotych. Niestety nie udało się otrzymać tych funduszy.

Miasto czeka jeszcze na decyzje dotyczące podziału środków z osobnej rządowej puli, czyli PGR Polskiego Ładu. Wsparcie z tego projektu otrzymają samorządy, w których przed 1989 rokiem istniały państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej tzw. PGR-y. Częstochowa złożyła wnioski o zazielenienie i odnowienie Placu Pamięci Narodowej oraz modernizację stadionu „SKRY”. Oba zadania wymagają dofinansowania w wysokości prawie 6 mln złotych.

Czekamy zatem na rozstrzygnięcie, licząc, że wnioski zostaną zaakceptowane.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -