Blachownia zachęca do wspólnego uczczenia Narodowego Święta Niepodległości

0
132

Gmina Blachownia zachęca mieszkańców do wspólnego uczczenia Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada.

11 listopada to coroczne święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach zaborów. Z tej okazji dzień ten został ustanowiony dniem wolnym od pracy.

Z okazji Święta Niepodległości Blachownia zachęca mieszkańców gminy do wspólnego świętowania. W tym roku z powodu pandemii obchody odbędą się w nieco innej formule, bo przez Internet, dlatego Burmistrz Sylwia Szymańska nawołuje, by w 102 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wywiesić flagi narodowe.

– „Bardzo mi przykro, że nie możemy, jak co roku, być razem w dniu tak szczególnym dla wszystkich Polaków – mówi Sylwia Szymańska, Burmistrz Blachowni.

– „Dlatego apeluję do Mieszkańców naszej gminy: zamanifestujmy wspólnie nasze przywiązanie do Ojczyzny. Józef Piłsudski powiedział, że „naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Proszę Was: wywieśmy 11 listopada flagę narodową, która jest symbolem naszej tożsamości. Przekażmy młodemu pokoleniu jak ważne to dla nas Święto. Tych, którzy nie mają flagi, zapraszam po nią do Urzędu Miejskiego– dodaje.

Flagi będą dostępne dla Mieszkańców w przedsionku Urzędu Miejskiego we wtorek 10 listopada br. w godzinach pracy magistratu, czyli od 7:00 do 15:00.

Jutrzejsze świętowanie rozpocznie się od Mszy Świętej za Ojczyznę w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i św. Michała Archanioła w Blachowni. Relacja z mszy dostępna na kanale internetowym.

Blachownia zachęca do wspólnego uczczenia Narodowego Święta Niepodległości 1
Fot: Gmina Blachownia

Następnie po mszy delegacja złoży kwiaty pod pomnikami. Na koniec dnia Burmistrz Sylwia Szymańska wraz z MDK w Blachowni zapraszają na piękny spektakl poetycko-muzyczny pt. „Niepodległa”. Widowisko będzie można obejrzeń na kanale YouTube o godzinie 16:00.

Blachownia zachęca do wspólnego uczczenia Narodowego Święta Niepodległości 2
Fot: MDK Blachownia

Dodatkowo tego dnia odbędzie się Ogólnopolskie Dyktando. Szkoła Podstawowa nr 3 w Blachowni zachęca do wzięcia udziału w tym dyktandzie, ponieważ napisanie go umożliwi oddanie głosu na cel charytatywny.

Blachowniańska placówka cel charytatywny zgłosiła pn. Pomóżmy pracownikom i pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej w Blachowni”. Dotyczy on zakupu środków ochrony indywidualnej dla pracowników pomagających pensjonariuszom chorym na Covid-19. 

Aby wziąć udział w dyktandzie i wesprzeć ten szczytny cel wystarczy:

  • Zarejestrować się na stronie dyktanda;   
  •  Kliknąć „zapisz się do konkursu”;
  • 11 listopada o wyznaczonej godzinie napisać na stronie internetowej dyktando dla swojej grupy wiekowej;
  • Po napisanym dyktandzie zagłosować na cel: Pomoc pracownikom i pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej w Blachowni – zakup środków ochrony indywidualnej dla pracowników pomagających pensjonariuszom chorym na Covid-19.

Blachownia zachęca do wzięcia udziału w szczytnej akcji.

Blachownia zachęca do wspólnego uczczenia Narodowego Święta Niepodległości 3
Fot: Gmina Blachownia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here