fbpx
Strona główna Polecane Blachownia stawia na turystykę

Blachownia stawia na turystykę

Samorząd Blachowni inwestuje w turystykę. Trzy lata temu ruszyły prace przy modernizacji zbiornika wodnego. Teraz przy zbiorniku zamontowano monitoring, który ma zapewnić wypoczywającym bezpieczeństwo, a potencjalnych wandali zniechęcić do niszczenia tamtejszej infrastruktury.


Monitoring wart ponad 120 tys. złotych zamontowano po północnej stronie zalewu. Trzynaście kamer o bardzo dobrej jakości pomoże monitorować sytuację na wodzie i na brzegu zbiornika.


Kamery zostały zamontowane, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim korzystającym z uroków naszego pięknego zalewu, a także, by powstrzymać akty wandalizmu, z którymi, niestety, mamy do czynienia w ostatnim czasie – mówi burmistrz Sylwia Szymańska.

Blachownia stawia na turystykę 1


To kolejny etap inwestycji poczynionych przez samorząd. Trzy lata wcześniej wniosek pt. „Rekultywacja śródmiejskiego zbiornika w Blachowni wraz z zagospodarowaniem przyległego otoczenia”, który gmina zgłosiła do ogólnopolskiego konkursu na dotacje z Unii Europejskiej, został najwyżej oceniony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Ministerstwo Ochrony Środowiska. Blachownia uzyskała w ramach tego programu ponad 12 mln zł unijnej dotacji, co stanowi 85 proc. wartości projektu obliczonego na ponad 14 mln zł.

Blachownia stawia na turystykę 2


Na początku tego roku zakończyła się kompleksowa kontrola z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie prawidłowości realizacji projektu. Kontrola wypadła dobrze, nie było żadnych zastrzeżeń ani do części przetargowej inwestycji, ani do samego jej wykonania.
Pierwsze prace związane z rekultywacją popularnego nie tylko w samej Blachowni zbiornika ruszyły w 2017 roku. Projekt zakłada m.in. odmulenie i oczyszczenie zalewu za pomocą refulera, powstanie plaży, ścieżki pieszo-rowerowej, wieży widokowej itd.


To skomplikowana i pracochłonna inwestycja.


Proces odmulania jeszcze trwa, ale zakończy się w tym roku, co ostatecznie zamknie projekt — wyjaśnia Sylwia Szymańska. — Mamy jeszcze kilka mniejszych inwestycji do przeprowadzenia poza projektem. W trakcie realizacji pojawiły się dodatkowe zadania, które planujemy wykonać, aby oddać do użytku kompleksowo zrewitalizowaną przestrzeń.

Zabezpieczyliśmy na te zdania środki w tegorocznym budżecie.
Do wykonania zostało jeszcze przeniesienie i modernizacja stanicy wodnej i wypożyczalni sprzętu. Samorząd ma także w planach zagospodarowanie północnej część zbiornika i budowę pola caravaningowego.
(Źródło: UM Blachownia)

- Advertisment -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here