Bezpieczny powiat radomszczański

0
348
fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

Starostwo Powiatowe wraz z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku apelują o prawidłowe używanie elementów odblaskowych.

Nie było mandatów ani pouczeń tylko apele oraz prezenty. Kamizelki odblaskowe, które ufundowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Radomsku tak zwanym niechronionym uczestnikom ruchu wręczali: Małgorzata Lewandowska, Wicestarosta Powiatu Radomszczańskiego oraz podinsp. Radosław Malanowski, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Radomsku. Jest to jeden z elementów akcji „Bezpieczny Powiat Radomszczański”, w ramach którego, Starostwo Powiatowe w Radomsku wspólnie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku, apelują o prawidłowe używanie elementów odblaskowych.

W okresie jesienno-zimowym szybciej zapada zmrok i częściej występują zmienne warunki atmosferyczne, które ograniczają widoczność na drodze. Wszystko to powoduję, że tak zwani niechronieni uczestnicy ruchu, a w szczególności piesi, są szczególnie narażeni na udział w wypadkach komunikacyjnych. Dzięki właściwie używanym elementów odblaskowych wielu tego typu zdarzeń można było uniknąć.

Starostwo Powiatowe wraz z radomszczańskimi policjantami przypominają, iż odblaski przyczyniają się do poprawy widoczności pieszego czy rowerzysty, tym samym mogą uratować ich życie. Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi właśnie zwykle w miesiącach, w których wcześniej zapada zmrok. Niedoświetlone czy tez nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc dla bezpiecznego poruszania się pieszych (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) a także niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, iż dochodzi do wielu zdarzeń drogowych.

Po zmierzchu kierowca jest w stanie dostrzec pieszego, który ubrany jest w ciemny strój z odległości 40 metrów. Pieszy, który ma na sobie element odblaskowy, staję się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwolą kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Bezpieczny powiat radomszczański 1
fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

Od 16 do 18 listopada na placach targowych w Przedborzu, Kamieńsku oraz Radomsku piesi i rowerzyści otrzymali elementy odblaskowe. W czwartkowych działaniach uczestniczyli również Małgorzata Lewandowska, Wicestarosta Powiatu Radomszczańskiego a także podinsp. Radosław Malanowski i I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Radomsku.  

Podczas działań policjanci i pracownicy starostwa przypominali, iż każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi posiadać odblask, który umieszczony jest w widocznym miejscu dla kierujących. Takimi elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepione do ubrania, opaski, kamizelki a także smycze. Ważne jest ich umieszczenie, a mianowicie odblaski powinny być umiejscowione na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej oraz pleców, wtedy będzie pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Policja apeluje by być widocznym dla zmotoryzowanych szczególnie w tym okresie, kiedy zmrok zapada o wiele wcześniej. Wszyscy piesi powinni używać odblasków, którzy poruszają się po zmroku w terenie niezabudowanym. Używanie przez pieszych odblasków jest bardzo ważne i konieczne.

K KIK