Bezpieczne grzybobranie – policja apeluje

0
1354
fot. pixabay

Sezon na zbieranie grzybów w pełni

W pobliskich lasach można spotkać już wielu grzybiarzy, spędzających tam wiele godzin, wypełniając kosze różnego gatunku grzybów. Jednak wybierając się na grzybobranie, nie można zapomnieć o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. Policja apeluje o rozsądek, rozwagę oraz szczególną ostrożność.

Częstochowska policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa podczas grzybobrania:

Przed wyprawą na grzyby należy przede wszystkim wyposażyć się w wiedzę na ich temat. Jeśli osoba wybierająca się na grzyby jest amatorem i dopiero rozpoczyna swoją przygodę z grzybobraniem, dobrze by było, gdyby swoje pierwsze kroki w lesie stawiał pod okiem osoby doświadczonej, która nauczy go jak wygląda zbieranie grzybów w praktyce. Dobrą praktyką jest także zapoznanie się z atlasem grzybów lub korzystanie z aplikacji mobilnej, która na przykład identyfikuje grzyby na podstawie zrobionego zdjęcia.

Bezpieczne grzybobranie – policja apeluje 1
fot. pixabay

Należy zbierać tylko te grzyby, co, do których ma się całkowitą pewność. Jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości, nie należy ryzykować, trzeba przynieść grzyby do najbliższej siedziby stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Specjalista bezpłatnie oceni czy grzyby są jadalne, niejadalne czy też trujące.

Nie wolno także zbierać grzybów, które rosną na obszarach objętych ochroną takich jak rezerwaty czy parki narodowe.

Starać się nie wybierać do lasu w pojedynkę. Należy poinformować swoich bliskich dokąd się wybieramy i podać przybliżony czas powrotu.

Zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon można wykorzystać do wezwania pomocy i wskazania swojej lokalizacji.


Wybierać jasne ubrania i używać elementów odblaskowych, ponieważ mogą one być pomocne podczas akcji poszukiwawczej.


Nie oddalać się od swojego pojazdu, stacji kolejowej lub przystanku, jeśli nie zna się za dobrze terenu.

Bezpieczne grzybobranie – policja apeluje 2


Do lasu wybierać się wczesnym rankiem, nie po zmierzchu, bo wtedy ryzyko zagubienia się jest mniejsze.


Jeśli ktoś wybiera się do lasu samochodem, pamiętać trzeba o zaparkowaniu w miejscu dozwolonym i dokładnie zabezpieczyć swój pojazd – zamknąć drzwi, okna i nie zostawiać w środku cennych przedmiotów, które mogą paść łupem złodzieja
Stosować się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu.


Nie zostawiać w lesie śmieci i nie rozpalać ogniska.


Gdy zabłądzi się w lesie, nie zwlekać z powiadomieniem Policji, starać się dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie (jeśli samemu uda się odnaleźć drogę do domu, niezwłocznie należy powiadomić Policję, co oszczędzi czas i zaangażowanie wszystkich osób, które będą brać udział w poszukiwaniach)

Bezpieczne grzybobranie – policja apeluje 3
fot. pixabay

K KIK