fbpx
Strona główna Wiadomości Częstochowa Arcybiskup częstochowski Wacław Depo od jutra udziela dyspensy wszystkim, którzy w obawie...

Arcybiskup częstochowski Wacław Depo od jutra udziela dyspensy wszystkim, którzy w obawie przed koronawirusem nie chcą uczestniczyć w mszy

Arcybiskup częstochowski Wacław Depo od jutra udziela dyspensy wszystkim, którzy w obawie przed koronawirusem nie chcą uczestniczyć w mszy.


Archidiecezja Częstochowska wydała zarządzenie w związku z sytuacją epidemiczną w kraju. Przypomina w nim o ograniczonej liczbie wiernych, którzy mogą wziąć udział w mszach świętych w kościołach, a także udziela dyspensy wiernym, którzy ze względu na wiek lub stan zdrowia, lub ze strachu przed koronawirusem obawiają się uczestniczyć w mszy.


Ponieważ zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej obowiązuje ograniczenie liczby osób, które jednocześnie mogą przebywać w kościołach, arcybiskup zapowiedział, że na drzwiach każdej ze świątyń ma się pojawić dokładna informacja, ile, biorąc pod uwagę powierzchnię kościoła, osób może uczestniczyć w nabożeństwie.


W związku z zaostrzeniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego w sytuacji pandemii konieczne jest zastosowanie się do nich także w kwestii działalności duszpasterskiej Kościoła – napisano w komunikacie Archidiecezji.- Wobec ograniczenia w liczebności wiernych mogących uczestniczyć w liturgii (w „strefie żółtej” – jedna osoba na cztery metry kwadratowe; w strefie „strefie czerwonej” – jedna osoba na siedem metrów kwadratowych), należy – podobnie, jak to było już podczas ograniczeń w marcu i kwietniu br. – na podstawie powierzchni użytkowej świątyni określić maksymalną liczbę osób mogących jednocześnie się w niej znajdować, a informację o tym umieścić na drzwiach wejściowych.

Władze kościelne przypominają także, że w związku z epidemią, nadal obowiązuje dyspensa od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we mszy świętej dla:
osób w podeszłym wieku,
osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.),
osób, które czują wielką obawę przed zarażeniem.

Co więcej, z powodu rosnącej liczby zakażeń, arcybiskup Wacław Depo od jutra udziela dyspensy wszystkim wiernym przebywającym w Archidiecezji Częstochowskiej, którzy biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiczną chcą się powstrzymać przed udziałem w liturgii.


Archidiecezja przypomina również o obowiązku zasłaniania ust i nosa, zarówno przez wiernych, jak i duchownych, a także o konieczności zachowania bezpiecznego dystansu i dezynfekcji rąk.
Arcybiskup Depo odniósł się ponadto do kwestii przyjmowania przez wiernych komunii świętej. W komunikacie napisano, że należy umożliwić wiernym przyjęcie komunii zarówno do ust, jak i na rękę, przy czym duchowny nie może narzucać nikomu żadnego z tych rozwiązań.

(fot. Archidiecezja Częstochowska Facebook)

- Advertisment -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here