fbpx
Strona głównaPolecanePrezydent Andrzej Duda odwiedził koszęcińską siedzibę Zespołu "Śląsk"

Prezydent Andrzej Duda odwiedził koszęcińską siedzibę Zespołu “Śląsk”

24 czerwca siedzibę ZPiT “Śląsk” w Koszęcinie odwiedził prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą – Agatą Kornhauser-Dudą.

Przebywając z wizytą w województwie śląskim Andrzej Duda wziął udział w uroczystości nadania Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu w Pyrzowicach imienia Wojciecha Korfantego, a następnie odwiedził Koszęcin, gdzie zwiedził siedzibę Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk”.

Była to jego pierwsza wizyta w tym miejscu. W koszęcińskim pałacu prezydenta RP powitał marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Zbigniew Cierniak. Tuż przy wejściu głównym do siedziby Zespołu, przy akompaniamencie sygnalistów myśliwskich, prezydent Duda dokonał uroczystego posadzenia pamiątkowego Dębu Powstań Śląskich. Rosnące w zabytkowym parku wokół koszęcińskiego pałacu, drzewo będzie symbolem pamięci o powstańcach i hołdem dla uczczenia 100-lecia Powstań Śląskich. Warto dodać, że dąb został pobłogosławiony przez papieża Franciszka 23 maja 2018 r. w Rzymie, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził koszęcińską siedzibę Zespołu "Śląsk" 1
Andrzej Duda podczas wizyty w siedzibie ZPiT “Śląsk” (mat. ZPiT “Śląsk”)

Andrzej Duda zwiedził pałacowe wnętrza, a następnie udał się na dziedziniec, gdzie na plenerowej scenie zaplanowano koncert z okazji 100-lecia Powstań Śląskich. Tu przed występem do gości dołączyła również pierwsza dama -Agata Kornhauser-Duda. Zanim siedzibę Zespołu „Śląsk” wypełniły dźwięki powstańczych utworów, marszałek województwa śląskiego uhonorował prezydenta pamiątkową Gwiazdą Górnośląską, zrekonstruowaną z okazji setnej rocznicy Powstań Śląskich.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził koszęcińską siedzibę Zespołu "Śląsk" 2
Koncert Zespołu „Śląsk” z okazji 100-lecia Powstań Śląskich (mat. ZPiT “Śląsk”)

-Jesteśmy teraz w miejscu bardzo szczególnym, dlatego, że tutaj jest siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Zespół „Śląsk” niedługo będzie obchodził swoje 70-lecie, 68 lat dokładnie za kilka dni, bo mówi się oficjalnie, że powstał 1 lipca 1953 roku. Ale powstał po to, by w jakimś sensie utrwalić śląską kulturę. A czym jest ta śląska kultura? Jest obliczem polskiej kultury. Nie mam co do tego żadnej wątpliwości. W istocie więc jest on także po to, by uczyć kolejne pokolenia Polaków jak ta kultura wygląda, jakie są jej wzorce, a także przekazywać ją poprzez kolejne pokolenia. Składam hołd i dziękuję za realizację tej misji przez te 68 lat, poczynając od profesora pana Stanisława Hadyny, od pani Elwiry Kamińskiej, poprzez kolejne pokolenia aż do dziś, pana Dyrektora – wszystkich którzy dzisiaj stanowią Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” – mówił Andrzej Duda dziękując za przyznane wyróżnienie.

ZS (mat. ZPiT “Śląsk”)

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here