fbpx

Mała architektura w ogrodzie, czyli altana na podwórku

Altana zwykle usytuowana jest w sercu ogrodu i stanowi tam miejsce relaksu lub imprezy plenerowej ze znajomymi czy rodziną. Ponadto świetnie chroni przed ostrymi promieniami słonecznymi, a nawet deszczem.

Na rynku dostępne są różne rodzaje altan ogrodowych – od drewnianych i murowanych po pawilony na konstrukcji metalowej. Wybór altany zależy od tego, co najlepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie i sprosta Twoim gustom.

Na początek wymiar

Nawet jeśli posiadasz niewielki ogródek, to altana będzie świetnie go uzupełniać. Na swoim podwórku możesz postawić bez zezwolenia budynek do 70 m kw., więc możliwości jest sporo. Małe obiekty nie wymagają projektu architektonicznego i zazwyczaj można je budować w oparciu o dostępne w sklepach gotowe stelaże.

Standardowo wysokość ścian bocznych altany wynosi ok. 2 m, a jej wysokość całkowita to ok. 3,2 m. Te wymiary dotyczą altan o owalnym kształcie. Możesz jednak postawić w ogrodzie altanę, której podstawę stanowi kwadrat czy nawet prostokąt. Są to bardziej nowoczesne rozwiązania, ale równie praktyczne.

Wybierz strukturę altany

To, z czego będzie wykonana altana ma znaczenie. Jeśli zależy Ci na tym, by była to konstrukcja na lata, wybierz altanę murowaną, żywą lub drewnianą. Trzeci typ jest najczęściej wybieranym. Wszystkie elementy altany drewnianej są wykonane z drewna, a co za tym idzie – są lekkie i tanie, choć równocześnie dość miękkie i nietrwałe, jeśli zapomnimy o odpowiedniej konserwacji.

altana
źródło: Pixabay

Jeśli jednak całość będzie dobrze konserwowana, wówczas altana z drewna będzie służyć przez wiele lat w znakomitej kondycji, pięknie komponując się z otoczeniem. Tym samym zyskujemy przyjemną dla oka przestrzeń do relaksu i odpoczynku.

Altana murowana jest mniej popularna, jednak jest najbardziej trwałą opcją. Może okazać się jednak najdroższa, bowiem sami możemy nie poradzić sobie z ich budową i do tego celu trzeba będzie zatrudnić odpowiednich fachowców. To automatycznie ma wpływ na zwiększenie kosztów.

Pawilon ogrodowy oparty na konstrukcji metalowej to dość praktyczne rozwiązanie, bardzo dobrze sprawdzające się w domowych ogrodach. Największym mankamentem takiej konstrukcji jest mniejsza stabilność niż w przypadku altanek drewnianych czy murowanych.

altana
źródło: Pixabay

Pawilony wykonywane są ze specjalnych, wytrzymałych tkanin, dobrze znoszących deszcz i promieniowanie słoneczne. Zwykle posiadają daszek wentylacyjny, który znajduje się na szczycie konstrukcji, chroni go przed utratą stabilności podczas silnego wiatru. Ich konstrukcje są proste, zwykle o podstawie w kształcie kwadratu. Wielkim plusem jest to, że można je złożyć samemu.

Żywe altany to konstrukcje powstałe z najczęściej z wierzb, posadzonych w okręgu lub w kwadracie. Gałęzie tych drzew, gdy osiągną odpowiedni rozmiar, są specjalnie formowane na kształt altany. Wierzby charakteryzują się dużą plastycznością, szybkim wzrostem i odpornością na czynniki atmosferyczne. Taka altana będzie pasowała do każdego ogrodu i jest to najbardziej ekologiczna opcja.

Jeśli już postawisz altanę w swoim ogrodzie, świetnym pomysłem na spędzanie czasu pod jej dachem jest grill z rodziną lub przyjaciółmi. Aby był udany, musi znaleźć się na nim pyszne jedzenie. Chcesz poznać sposoby, które podpowiedzą, jak przyrządzić pyszne mięsne przysmaki z grilla? Kliknij tutaj.

Natomiast jeśli lubisz eksperymenty kulinarne lub nie przepadasz za mięsem, również mamy na to sposób. Wystarczy, że klikniesz w ten link, a poznasz pyszne przepisy na grilla w wersji wegetariańskiej.

Linda Nocoń-Ściebura