fbpx
Strona głównaBezpieczeństwoAkt oskarżenia w sprawie zabójstwa dwóch kobiet w Gruszewni

Akt oskarżenia w sprawie zabójstwa dwóch kobiet w Gruszewni

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko 43-letniemu Rafałowi O., dotyczący zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem matki i córki, do którego doszło w nocy w sierpniu 2022 r. w Gruszewni (pow. kłobuckim).

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że 9 sierpnia 2022 r. członkowie rodziny odkryli zwłoki 70-letniej kobiety oraz jej 48-letniej córki. Zwłoki znaleziono w domu w miejscowości Gruszewnia, który pokrzywdzone wspólnie zamieszkiwały. W trakcie oględzin na ciele kobiet stwierdzono liczne obrażenia, także w postaci ran kłutych.

Na podstawie zarządzonych przez prokuratora sekcji zwłok ustalono, że bezpośrednią przyczyną zgonu kobiet były poważne urazy głowy. Oprócz tego do śmierci ofiar przyczyniły się też liczne rany kłute. Pokrzyzwdzone straciły dużo krwi. Z opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej wynika, że zachowanie sprawcy można określić jako tzw. „nadzabijanie” („overkill”). Pojęcie to oznacza zadanie przez zabójcę większej liczby śmiertelnych ciosów i z większą siłą, niż potrzeba do fizycznego uśmiercenia ofiary.        

W trakcie dalszego postępowania zabezpieczono zapis monitoringu, z analizy którego wynikało, że w nocy z 7 na 8 sierpnia 2022 r. nieustalone osoby przemieszczały się na rowerze pomiędzy zabudowaniami należącymi do denatek i rodziny O. Uzyskano biologiczny materiał porównawczy, który należał do 43-letnego Rafała O. Dzięki przeprowadzonym badaniom genetycznym stwierdzono, że DNA mężczyzny znajdowało się na szklance, którą zabezpieczono na miejscu zdarzenia. 

Ustalono również, że 8 sierpnia 2022 r. Rafał O. wyjechał do Niemiec, gdzie od kilku lat pracował. 

29 września 2022 r. 43-latek powrócił z Niemiec i został zatrzymany pod zarzutem zabójstwa dokonanego w Gruszewni. Podczas przesłuchania przez prokuratora zatrzymany przyznał się do zarzucanych mu zbrodni zabójstwa. Złożył wyjaśnienia, w których opisał przebieg zdarzeń w domu pokrzywdzonych. Podczas kolejnych przesłuchań podejrzany nie przyznawał się i odmawiał złożenia wyjaśnień.  

Z zebranego materiału dowodowego wynika, że 7 sierpnia 2022 r. Rafał O. przebywał w domu pokrzywdzonych, gdzie spożywał z nimi alkohol. W pewnym momencie pomiędzy Rafałem O. i 48-letnią kobietą doszło do kłótni, w trakcie której mężczyzna zaatakował pokrzywdzoną, bijąc ją i kopiąc po całym ciele. Następnie pobił do nieprzytomności także 70-letnią matkę kobiety. Sprawca opuścił dom ofiar i wrócił tam po upływie kilku godzin. Wtedy zorientował się, że kobiety jeszcze żyją i zadał im liczne ciosy przy użyciu noża. Rafał O. zabrał ze sobą nóż i wyrzucił w pobliżu miejsca zdarzenia. Narzędzie zbrodni znaleziono w miejscu wskazanym przez podejrzanego w trakcie eksperymentu procesowego.       

Na wniosek prokuratora wobec Rafała O. Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował tymczasowe aresztowanie. Na podstawie opinii biegłych lekarzy psychiatrów stwierdzono, że w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów 43-latek był poczytalny. 

Rafał O. jest z zawodu stolarzem meblowym. W przeszłości nie był w karany.  

Przestępstwo zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 12 do 15 lat, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawiania wolności.

Więcej na: www.gov.pl/web/po-czestochowa

red., mat. Prokuratory Okręgowej w Częstochowie

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Ford Puma hybrydowy SUV

Popularne

- Advertisment -Ford Puma hybrydowy SUV