fbpx

Na częstochowskim Starym Mieście trwa akcja „Czytanie w bramie”. Najbliższe spotkanie 16 lipca!

W tym roku akcja „Czytanie w bramie” doczekała się szóstej edycji. Tym razem czytana jest „Muzyczna zgraja” Izabelli Klebańskiej. Najbliższe spotkanie już 16 lipca przy ul. Mielczarskiego 22.

Wraz z początkiem lipca do Częstochowy powróciła akcja „Czytanie w bramie”. Od sześciu lat z powodzeniem organizuje ją Fundacja Chrześcijańska „Adullam”. Spotkania odbywają się na podwórkach i w bramach Starego Miasta. Ich celem jest nie tylko zapewnienie kreatywnej rozrywki najmłodszym mieszkańcom tej częstochowskiej dzielnicy, ale też pielęgnowanie czytelniczych wartości, integracja, budowanie więzi.

-Od samego początku zamysłem akcji było integrowanie społeczności małych podwórek. Na dzień i czas akcji celowo wybrano piątkowe popołudnia, aby spowolnić rozluźnienie, jakie pojawia się wraz z początkiem weekendu, a przywołać chęć budowania relacji przy dobrej książce – podkreśla Elżbieta Ferenc prezes Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam”.

Na częstochowskim Starym Mieście trwa akcja "Czytanie w bramie". Najbliższe spotkanie 16 lipca! 2
Inauguracja akcji „Czytanie w bramie 2021” (fot. Fundacja Chrześcijańska „Adullam”)

Jakie lektury czytano podczas poprzednich edycji?

Za każdym razem literatura pozwala odkrywać młodym czytelnikom nowe wartości. W poprzednich latach dzieci zamieniały się już w detektywów niczym Lasse i Maja („Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka), ale także uczyły się instrukcji udzielania pierwszej pomocy i rozgrywały mecz piłkarski w oparciu o wartości (książki Grzegorza Kasdepke „Kuba i Buba w szpitalu, czyli o prawach dziecka i pacjenta niemal wszystko!”, „Drużyna pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach”). Młodzi zapoznali się także z „Opowiadaniami” Isaaca Bashevisa Singera, wracając do staromiejskich zabaw swoich rówieśników sprzed wieku. Jedną z edycji spędziły także z przewodnikiem po bezpiecznej zabawie na podwórkach dzięki książce Grzegorza Kasdepke „Ostrożnie”.

Na częstochowskim Starym Mieście trwa akcja "Czytanie w bramie". Najbliższe spotkanie 16 lipca! 3
Inauguracja akcji „Czytanie w bramie 2021” (fot. Fundacja Chrześcijańska „Adullam”)

„Czytanie w bramie” to inicjatywa podejmowana przez Partnerstwo na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie” i to podczas spotkania Partnerstwa wybierana jest lektura na dany rok, którą wypożycza Filia nr 16 Biblioteki Publicznej im. dr Władysława Biegańskiego.

Tym razem króluje „Muzyczna zgraja”!

-Co roku staramy się zmienić charakter akcji, nie przykrywając głównego przesłania. Praca ze społecznością lokalną Starego Miasta daje nam dobrą diagnozę środowiska lokalnego i jego potrzeb. Dodatkowo w czasach, kiedy tak długo byliśmy pozamykani w domach potrzeba spotkań nasiliła się, ale też potrzeby się zmieniły – wyjaśnia Anna Klim z Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam”.

Na częstochowskim Starym Mieście trwa akcja "Czytanie w bramie". Najbliższe spotkanie 16 lipca! 4
Inauguracja akcji „Czytanie w bramie 2021” (fot. Fundacja Chrześcijańska „Adullam”)

Tym razem postawiono na „Muzyczną zgraję” Izabelli Klebańskiej. Dzięki temu do wspólnej zabawy, oprócz czytania dodany został dźwięk, który rozwesela przestrzeń staromiejskich podwórek. Za sprawą wspomnianej książki dzieci dowiedzą się jakiego instrumentu wirtuozem jest kot, jakiego kret, a jakiego byczek Charlie? Poznają też instrumenty, na których grają hipopotam i słoń, sowa  i słowik, wyżeł i basset.

Najbliższe „Czytanie w bramie” już w piątek!

Pierwsze czytelniczo-muzyczne spotkanie odbyło się 2 lipca na zrewitalizowanym Starym Rynku. Kolejne planowano na 9 lipca przy ul. Koziej 18 (to teren ogrodu przedszkolnego MP przy ul. 17), jednak ze względu na pogodę termin trzeba było przełożyć na 21 lipca).

Na częstochowskim Starym Mieście trwa akcja "Czytanie w bramie". Najbliższe spotkanie 16 lipca! 5
Inauguracja akcji „Czytanie w bramie 2021” (fot. Fundacja Chrześcijańska „Adullam”)

Najbliższe ze spotkań odbędzie się zaś w piątek, 16 lipca przy ul. Mielczarskiego 22 (wejście od ul. Przemysłowej 14/16), czyli nieopodal klubokawiarni Alternatywa 21 prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Czytanie książki połączone zostanie z muzykowaniem za pomocą grzechotki, tamburyna, kastanietów czy patyków. Animować do wspólnej zabawy będą przedstawiciele Fundacji Oczami Brata oraz Spółdzielni Socjalnej „Jasne, że Alternatywa 21”. Czytać będą zaś Dorota Pliszka i Małgorzata Marszałek.

Kolejne odsłony „Czytania w bramie” zaplanowano na 23 lipca (ul. Wilsona 10/12, plac za blokiem) oraz 30 lipca (ul. Stawowa 7/9). Start wszystkim spotkań przewidziano na godz. 16. Szczegóły: www.facebook.com/fundacjachrzescijanska

Zuzanna Suliga