Częstochowski samorząd co roku kieruje tego rodzaju wsparcie na konkretne projekty lokalnych uczelni publicznych. Tym razem łączna suma dotacji to 116 tys. zł.
,,Akademicka Częstochowa” realizowana jest w ramach programu ,,Teraz Lepsza Praca”, którego ideą są działania w kierunku zapewnienia mieszkańcom miasta dobrze płatnych miejsc pracy, a także gruntowne przygotowanie lokalnych kadr.
,,Akademicka Częstochowa” realizuje niezbędne dla rozwoju całego regionu działania w obszarze ,,nauka – biznes – samorząd”. Częstochowski samorząd traktuje uczelnie podobnie jak czyni to w relacjach biznesowych – takie podejście przyczynia się do kształtowania wizerunku miasta przyjaznego inwestorom i przedsiębiorcom. Oni sami też mają już świadomość, że bez ścisłej współpracy ze szkołami średnimi i wyższymi trudno myśleć o rozwoju biznesu.
Tegoroczne dotacje ,,Akademickiej Częstochowy” przyznano 9 maja. Adresowano je do lokalnych uczelni publicznych. Do 20 marca Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza (przypomnijmy: już wkrótce będzie to uniwersytet ,,bezprzymiotnikowy”, a więc przyjęty do grona podobnych, szacownych polskich uczelni) oraz Politechnika Częstochowska mogły składać wnioski o dofinansowanie zadań, które będą miały przełożenie nie tylko na ich rozwój, ale i na dobre samopoczucie kształcących się w nich studentów. Umowy podpisali prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, rektorka UJD prof. Anna Wypych-Gawrońska oraz rektor PCz prof. Norbert Sczygiol.
W tym roku podpisano osiem umów na łączną kwotę 116 tys. złotych. Poza dotacją na promocję rekrutacji, samorządowymi dotacjami zasilono projekty ,,Nowoczesne technologie na rzecz poprawy zdrowia i bezpieczeństwa”, ,,Edukacyjny ogród sensoryczny”, ,,Rowerowa Politechnika”, ,,Częstochowski Uniwersytet Młodego Odkrywcy”, ,,Wirtualną Fabrykę” oraz ,,Fabrykę Pomysłów”. Warto dodać, że miasto rokrocznie wspiera także udział PCz Rover Team – czyli pracujących wspólnie młodych inżynierów o rozmaitych specjalnościach – w finałach prestiżowego, amerykańskiego konkursu marsjańskich łazików University Rover Challenge.
red., mat. UM Częstochowy