fbpx

„Dwie setki – Plucińska & Majewski”, czyli wernisaż jubileuszowej wystawy w Muzeum Częstochowskim

W sobotę, 24 września Muzeum Częstochowskie zaprasza na wernisaż jubileuszowej wystawy „Dwie setki – Plucińska&Majewski. Różne drogi, jeden świat”. Wydarzenie odbędzie się o godz. 18 w Pawilonie Wystawowym w Parku im. Staszica. Początek o godz. 18.

Muzeum Częstochowskie zaprasza na etnograficzną wystawę jubileuszową zorganizowaną w stulecie urodzin Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej i Stanisława Majewskiego. Ich twórczość od lat jest bowiem przedmiotem badań częstochowskich etnografów. – Artyści, kwalifikowani do nurtu nieprofesjonalnych, tak różni od siebie w sposobie przeżywania i interpretowania otaczającej rzeczywistości, podobnie eksploatowali czas poświęcany na działalność twórczą – zaznacza Ewelina Mędrala-Młyńska, kierownik Działu Etnografii Muzeum Częstochowskiego.

Stanisław Majewski choć tworzył „tylko” 14 lat, pozostawił po sobie setki prac. Część z nich ma wręcz monumentalny format. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną największe w jego dorobku – ponad pięciometrowy ołtarz ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz „Zatajony świat” ze zbiorów własnych.

Janinie Plucińskiej-Zembrzuskiej Muzeum Częstochowskie poświęciło dotychczas kilka już wystaw. Ta jubileuszowa ukazywać ma jednak inne oblicze artystki, mniej naznaczone cierpieniem i bólem. Po raz pierwszy pokazane zostaną jej rysunki, zainspirowane podróżami oraz plenerami malarskimi. Warto dodać, że Plucińska-Zembrzuska pozostawiła po sobie również setki prac, które niezwykle barwnie obrazują jej stany emocjonalne oraz doświadczenia życiowe.

-Zestawienie działalności Stanisława Majewskiego, który żył w mikrokosmosie własnych przekonań i filozofii, z eksperymentującą formą i materiałem Janiną Plucińską-Zembrzuską to nie lada wyzwanie. Niezwykle jednak istotne z punktu widzenia pamięci. Pamięci o wybitnych twórcach – podkreśla Ewelina Mędrala-Młyńska.

Ekspozycję będzie można oglądać do 29 stycznia 2023 r. Szczegóły: www.muzeumczestochowa.pl.

ZS

Czytaj także: Muzeum Częstochowskie uhonorowane Nagrodą im. Antoniego Kaliny