fbpx

„Chmura”. Blisko 40 artystów z Polski i z zagranicy prezentuje swoje prace w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie

22 września w częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki odbył się wernisaż street artowej wystawy „Chmura”. Prace blisko 40 artystów można oglądać do 13 listopada.

„Chmura” to nowość wśród propozycji Miejskiej Galerii Sztuki. Kuratorami tej niezwykłej ekspozycji są artyści – Bartłomiej Stypka i Paulina Domagalska. Jemu od lat bliska jest technika ręcznie wycinanego szablonu. W latach 2007-2017 współtworzył artystyczny projekt Monstfur, skupiający się przede wszystkim na graficzno- malarskich realizacjach w przestrzeni publicznej. Dziś samodzielnie prowadzi własną pracownię malarską, a działania w tkance miejskiej wciąż są mu bliskie. Ona zasłynęła za sprawą rzeźb przedstawiających zwierzęta w kontekście relacji z człowiekiem. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in pracując pod okiem światowej sławy artysty Jerzego Kędziory, autora rzeźb balansujących.

"Chmura". Blisko 40 artystów z Polski i z zagranicy prezentuje swoje prace w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie 2
Wernisaż wystawy „Chmura” w Miejskiej Galerii Sztuki (fot. Adam Rygalik/Miejska Galeria Sztuki)

Z kolei za aranżację „Chmury” odpowiada Barbara Szyc. Efekt finalny jest dziełem współpracy między nią, kuratorami oraz Szymonem Motylem. Zespól wykonawczy z ramienia częstochowskiej galerii tworzyli zaś: Joanna Matyja, Agnieszka Forkasiewicz, Elżbieta Hak, Zbigniew Jurgielewicz, Tomasz Man, Jarosław Moskalik i Krzysztof Cechowicz.

Specyficzne więzi przyjaźni i współdziałania

"Chmura". Blisko 40 artystów z Polski i z zagranicy prezentuje swoje prace w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie 3
Wernisaż wystawy „Chmura” w Miejskiej Galerii Sztuki (fot. Adam Rygalik/Miejska Galeria Sztuki)

– Street art – sztuka przestrzeni publicznych to rodzaj sztuki, który w Polsce wykrystalizował się w latach 90-tych. Ma swoich znakomitych przedstawicieli – artystów, którzy zaczynali od anonimowych, cząstko nielegalnych akcji artystycznych na ulicach polskich miast, dziś natomiast są uznanymi artystami obecnymi także w obiegu galeryjnym, zapraszanymi na do udziału w wystawach, przeglądach i festiwalach, ich realizacje są przedmiotem zainteresowana kolekcjonerów sztuki współczesnej. Pozostają przy tym sobą – wierni wypracowanemu wcześniej stylowi, zakresowi tematycznemu, technice, materiałom. Pozostają indywidualnościami – jakkolwiek wielu z nich już dawno odeszło od niegdyś niezbędnej anonimowości, nadal utrzymują swoje pseudonimy jako znak rozpoznawczy, markę artystyczną. Pozostają też środowiskiem – łączą ich specyficzne więzi przyjaźni i współdziałania, które stały się bazą dla powstania wystawy „Chmura” – przypomina Joanna Matyja z Miejskiej Galerii Sztuki.

"Chmura". Blisko 40 artystów z Polski i z zagranicy prezentuje swoje prace w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie 4
Wernisaż wystawy „Chmura” w Miejskiej Galerii Sztuki (fot. Adam Rygalik/Miejska Galeria Sztuki)

„Chmura” – tytuł otwarty na wieloznaczność

Wystawa jest szerokim przeglądem sztuki mającej swoje korzenie lub w inny sposób związanej ze street artem. Trafiły na nią obrazy, rzeźby i instalacje przestrzenne autorstwa blisko czterdziestu artystów pochodzących z Polski (Szczecin, Wrocław, Leszno, Poznań, Łódź, Gdańsk, Kraków) i z zagranicy (Berlin, Lipsk). Wśród twórców nie brakuje oczywiście przedstawiciele środowiska częstochowskiego. Przegląd jest reprezentatywny, nie wyczerpuje jednak wszystkich możliwości związanych z tym tematem.

"Chmura". Blisko 40 artystów z Polski i z zagranicy prezentuje swoje prace w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie 5
Wernisaż wystawy „Chmura” w Miejskiej Galerii Sztuki (fot. Adam Rygalik/Miejska Galeria Sztuki)

– Tytuł wybrany przez pomysłodawców i współtwórców wystawy Paulinę Domagalską i Bartłomieja Stypkę jest otwarty na wieloznaczność, różne interpretacje, na skojarzenia. „Chmura pokazuje to, że istnieje, ale nie można jej złapać, dotknąć” (Kuba); „chmura kojarzy mi się z używanym w komiksach sposobie na przekazanie, ze postać coś myśli” (Ania); „nie ma takiej samej chmury każda z nich jest inna” (Kasia) – zapytani o te skojarzenia młodzi ludzie jak najbardziej oddali istotne cechy chmury, a co ciekawe – także sztuki, której ów tytuł dotyczy – opowiada Joanna Matyja.

Czyje prace zobaczymy na wystawie?

Autorami wystawy są: Anna Michalewicz, Autone, Bartłomiej Stypka, Biosme Brocki, Cekas Berger, Chazme, CZARNOBYL, Demenz, Dumin, EJSMONDT, Fruit of the Lump, Gu- TANG CLAN, Janusz III Waza, Kobayashi, Maciej Durski, Make it Simple, Monstfur (z kolekcji prywatnej), M-City, Łukasz Habiera NAWER, NeSpoon, NIEBIESKI_ROBI_KRESKI, Noriaki, Paulina Domagalska, Pener, Proembrion, Robert Proch (z kolekcji prywatnej), Rene Meyer, SEPE, SC Szyman, SOMEART, Szymon Motyl, Taki Myk, Theos, Tope, Quazy_, Wybuch Wielki, Yola Yolart oraz Złowiek kooperatywa.

"Chmura". Blisko 40 artystów z Polski i z zagranicy prezentuje swoje prace w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie 6
Wernisaż wystawy „Chmura” w Miejskiej Galerii Sztuki (fot. Adam Rygalik/Miejska Galeria Sztuki)

Wernisaż „Chmury” odbył się 22 września i cieszył się sporym zainteresowaniem publiczności. Wystawę można oglądać do 13 listopada. Od wtorku do piątku instytucja zaprasza od godz. 10.30 do 18, a w soboty i niedziele od godz. 12 do 19. Bilety kosztują 10 zł (normalny) i 8 zł (ulgowy). W środy wstęp jest bezpłatny.

Szczegóły na: galeria.czest.pl.

Zuzanna Suliga