fbpx

„Nieśmiertelny” Tomasz Stańko bohaterem spotkania w częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki

Środowy wieczór w Miejskiej Galerii Sztuki upłynął pod znakiem kolejnego spotkania z cyklu „Nieśmiertelni”. Tym razem wspominanym artystą był Tomasz Stańko.

To wydarzenie zapowiadaliśmy od dawna na łamach „Gazety Regionalnej” (m.in. TUTAJ). W środę, 21 września Miejska Galeria Sztuki zaprosiła na kolejną odsłonę realizowanego od 2017 r. cyklu „Nieśmiertelni”. Tym razem poświęcono je wybitnemu trębaczowi i kompozytorowi Tomaszowi Stańce.

"Nieśmiertelny" Tomasz Stańko bohaterem spotkania w częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki 2
Spotkanie „Nieśmiertelni: Tomasz Stańko” (fot. Adam Rygalik/Miejska Galeria Sztuki)

Wydarzenie zainaugurował wernisaż wystawy fotografii autorstwa Jarosława Wierzbickiego, który poprowadziła dyrektorka Miejskiej Galerii Sztuki – Anna Paleczek-Szumlas. Ekspozycja, którą przygotowano w hołdzie zmarłemu w 2018 r. artyście, prezentowana była w Galerii Zwiastun (znajdującej się w holu instytucji).

Potem spotkanie przeniosło się do sali kinowej OKF Iluzja. Tam zaprezentowano filmy dokumentalne, w tym obraz „Hey now!- szkic do portretu Tomasza Stańko” w reżyserii Jarosława Orłowskiego, ze zdjęciami Tomasza Samosionka i Tomasza Werta. Produkcja, zrealizowana w 1995 r., została poddana cyfrowej rekonstrukcji. Film ten omówili prowadzący spotkanie dziennikarz Piotr Metz oraz historyk Włodzimierz Domagalski.

"Nieśmiertelny" Tomasz Stańko bohaterem spotkania w częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki 3
Spotkanie „Nieśmiertelni: Tomasz Stańko” (fot. Adam Rygalik/Miejska Galeria Sztuki)

Wieczór zwieńczył koncert zespołu Jerzy Małek Quartet, który tworzą: Jerzy Małek (aranżacja i trąbka), Piotr Wyleżoł (fortepian), Sławek Kurkiewicz (kontrabas) oraz Sebastian Frankiewicz (perkusja).

Szczegóły: galeria.czest.pl.

ZS