Co roku w pierwszy weekend września na Jasną Górę zjeżdżają się rolnicy z całego kraju, aby podziękować za plony. Od lat świętu towarzyszy Krajowa Wystawa Rolnicza. Nie inaczej było w tym roku.
Święto plonów i polskiej wsi ma w naszym mieście długoletnią tradycję. Zaczęła się ona ponad sto lat temu. Pierwsza wystawa rolniczo-przemysłowa w dawnym Królestwie Polskim odbyła się w 1909 r. i była kontynuowana w okresie międzywojennym, a także powojennym.
Krajowa Wystawa Rolnicza od 31 lat w Częstochowie
W 1992 r. Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie nawiązał bowiem do tej do tradycji i zorganizował w Liceum im. Henryka Sienkiewicza pierwszą wystawę rolniczą pod patronatem ODR-u. Wykorzystano również fakt, że w tym samym czasie odbywają się Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie i od tego czasu wystawa towarzyszy uroczystościom na Jasnej Góry.
Wystawę otworzyli wówczas Jacek Lupa i Stanisław Juchnik – dyrektorzy ODR w Częstochowie. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: prezydent miasta Częstochowy Tadeusz Wrona, wojewoda częstochowski Jerzy Guła, ks. arcybiskup Stanisław Nowak metropolita częstochowski. Wydarzenie honorowym patronatem objął minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej Gabriel Janowski.
Liczba uczestników wystawy przerosła oczekiwania organizatorów, szacuje się, iż odwiedziło ją około 10 tys. rolników oraz mieszkańców Częstochowy i regionu. Tak wysokie zainteresowanie stało się umotywowaniem kontynuacji tego dzieła i jego rozwinięciem w przyszłości.
Od 31 lat, Ośrodek jest organizatorem Krajowej Wystawy Rolniczej, która towarzyszy obchodom Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich. To jedna z największych tego rodzaju imprez w kraju, ciesząca się zainteresowaniem zarówno wśród wystawców, jak i zwiedzających. Tegoroczna odsłona przypadła na weekend 3-4 września.
Zanim jednak XXXI Krajowa Wystawa Rolnicza doczeka się oficjalnego otwarcia, dzień wcześniej tj. w piątek, 2 września odbył się wernisaż wystawy „Guzłyi splaty”. Gobeliny autorstwa Jadwigi Wosik można podziwiać w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie.
Jakie atrakcje przygotowano?
Wydarzenie otworzył w sobotę Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. Czyniąc to podkreślił, że trud rolników to wielka misja wyżywienia narodu. -To nie tylko niezwykle ważna dziedzina gospodarki mierzona wartościami ekonomicznymi, ale polskie rolnictwo daje poczucie bezpieczeństwa żywnościowego – cytuje ministra Biuro Prasowe Jasnej Góry.
Przez dwa dni na zwiedzających czekało blisko 500 wystawców. Stoiska rozstawione zostały nie tylko na parkingu jasnogórskim, ale także wzdłuż deptaku III Al. NMP.
W programie znalazły się targi: nasienne, paszowe i pszczelarskie oraz wystawy: polska nauka rolnicza, maszyny i narzędzia rolnicze, przedsiębiorczość, odnawialne źródła energii i mikroinstalacje, zabytkowe maszyny rolnicze, drobny inwentarz. Organizatorzy zaplanowali liczne prezentacje, w tym instytucji rządowych i agencji rolniczych, sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich; lokalnych grup działania oraz zagród edukacyjnych.
Odbył się również festiwal produktów tradycyjnych i lokalnych. Zorganizowano także kiermasze rolnictwa ekologicznego, kwiatów i krzewów ozdobnych oraz produktów rolno-spożywczych. Nie zabrakło też atrakcji artystycznych.
Na zwiedzających czekali kompetentni doradcy, nowoczesne maszyny i najnowsze technologie produkcji. Osobom zainteresowanym doradzali pracownicy oraz eksperci z MRiRW, ARiMR, KOWR, CDR, KRUS, KRIR, a także samego ŚODR w Częstochowie.
Krajowej Wystawie Rolniczej towarzyszyły Wystawa Zwierząt Hodowlanych 2022 oraz V Krajowa Wystawa Bydła Mięsnego.
ZS
Czytaj także: Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie. W święcie uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda