W dniach 1-4 czerwca na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych odbył się największy i najbardziej prestiżowy konkurs łazików marsjańskich University Rover Challenge 2022. W zawodach łazików wzięła udział częstochowska grupa PCz Rover Team.
Studenci Koła Naukowego Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn Politechniki Częstochowskiej i zarazem reprezentanci PCz Rover Team zajęli na zawodach ostatecznie 11 miejsce wśród 99 ekip z całego świata. Taki wynik daje solidne podstawy do osiągnięcia jeszcze lepszych rezultatów w przyszłorocznych zawodach.
Ekipa PCz Rover Team wzięła udział w konkursie po raz 7. W tegorocznych zawodach drużyna wystartowała w nowym składzie. W USA spędzili dokładnie 10 dni, a same zawody trwały od 1 do 4 czerwca. Nieco o atmosferze, która panowała podczas pobytu w USA oraz składzie i sile, płynącej ze współpracy, opowiedział Antoni Wielgus, jeden z członków PCz Rover Team:
– Panowała bardzo fajna atmosfera. Mieliśmy świetny team oraz skład. Było z nami dwóch doktorantów i to również dzięki nim osiągnęliśmy ten sukces, wiele nam pomogli. Był z nami także dr hab. inż. prof. PCz Janusz Bobulski, który również bardzo nas wspierał podczas pobytu. Każde zadanie wykonywaliśmy wspólnie, część osób była w bazie i kierowała łazikiem, część chodziła i pomagała przy ewentualnym serwisowaniu łazika. Na kolejne zawody pojedziemy w bardzo zbliżonym składzie, a może nawet się powiększy, jeśli środki finansowe na to pozwolą.
Antoni Wielgus opowiedział także o planach, dotyczących kolejnych zawodów i ulepszenia łazika:
– Oczywiście planujemy pojechać w przyszłym roku, jeśli się tylko dostaniemy. Mamy ambitne plany co do poprawienia funkcjonalności łazika. Od nowa planujemy zrobić system sterowania, żeby go ulepszyć i umożliwić lepsze sterowanie łazikiem oraz planujemy dobrze przygotować się do autonomii, która jest najtrudniejszą konkurencją i można zdobyć za nią najwięcej punktów.
Jakie zadania czekały na PCz Rover Team na zawodach University Rover Challenge 2022? Odpowiedzi na to pytanie udzielił Daniel Kucharski, który w zespole odpowiadał za jazdę autonomiczną i łączność:
– Pierwsze zadanie – biologiczne – polegało na pobraniu próbek gleby lub zrobienia zdjęć skał i dokonanie analizy, za co odpowiadał Maciej Kuczyński. Drugie zadanie – astronauta – to jeżdżenie do punktów GPS i robienie tego, co sędziowie nakazywali, czyli np. zebranie jakiejś skały i wrzucenie jej do pudełka, wzięcie butelki wody i zawiezienie jej do manekina astronauty itp. Przedostanią misją było serwisowanie sprzętu, czyli podjeżdżanie do szafy i przełączanie różnych przełączników, czy wciskanie guzików, pisanie na klawiaturze. Ostatnia misja to jazda autonomiczna łazika – polegała na tym, że łazik sam miał dojechać do punktu GPS, bez naszych interwencji.
Zdolnym podziękowania i gratulacje złożył prorektor prorektor ds. nauki, prof. dr. hab. inż. Jerzy Wysłocki:
-Po raz kolejny, bo już po raz 7. odnieśliśmy sukces, może nie tak spektakularny, jak w roku 2018, kiedy wygraliśmy ten konkurs, ale wydaje mi się że przy zmianie składu i łazika potrzebujemy nabrania pewnych doświadczeń. Patrząc historycznie – w tym pierwszym konkursie w 2014 roku, w którym braliśmy udział, zajęliśmy 10 miejsce i potem kolejno tak z roku na rok poprawialiśmy się, żeby wreszcie w 2018 roku wygrać. Jednak sukces na pewno jest niebywały, bo w tym ostatnim konkursie brała udział rekordowa ilość grup, było ich 99, spośród których tylko 36 zostało zakwalifikowanych na zawody w stanie Utah i spośród tych 36 nasz zespół zajął 11 miejsce, z czego bardzo się cieszymy i gratulujemy, gdyż są to największe tego typu zawody.
Grupa może pochwalić się licznymi sukcesami na skalę światową z poprzednich lat. Pierwsze osiągnięcia PCz Rover Team zanotować można już w roku 2014, gdy ze swoim łazikiem Infinity zdobyli 10. miejsce w konkursie URC. W tym samym roku zajęli już 6. miejsce na zawodach European Rover Challenge. Kolejne lata to coraz większe sukcesy – w 2015 roku zajęli 6. miejsce na URC, natomiast 4. na ERC.
W 2017 roku grupie PCz Rover Team udało się zdobyć 3. miejsce na podium w URC, z łazikiem Modernity. Rok później osiągnęli jeszcze większe wyróżnienie, bowiem z łazikiem Modernity 2, otrzymali 1. miejsce w tych samych zawodach i tym samym pokonali rywali z pozostałych krajów.
PCz Rover Team jest jedynym zespołem ze śląska i jednym z czterech z Polski, a tym samym jednym z 36 wyłonionych na drodze eliminacji spośród 99 zespołów z całego świata. W osiągnięciu sukcesu pomógł również jeden ze sponsorów grupy PCz Rover Team – hurtownia materiałów budowlanych MB DOMBUD. Firma wsparła finansowo oraz logistycznie młodych i zdolnych konstruktorów.
Zachęcamy do odwiedzenia facebookowego fanpage’a grupy PCz Rover Team, gdzie na bieżąco publikowane są ich poczynania. Warto zobaczyć również stronę internetową zespołu. Tam można dowiedzieć się m.in. o tym, jak zarekrutować się do drużyny, konstruującej łaziki marsjańskie.
Ponadto, na temat zawodów w USA oraz grupy PCz Rover Team pisaliśmy już jakiś czas temu. Aby przeczytać ten artykuł, kliknij w ten link.
Linda Nocoń