Chyba mało kto nie doświadczył negatywnych skutków stresu, mianowicie kołatania serca, ścisku w żołądku czy drżenia rąk. Stres może mieć naprawdę złe działanie, dlatego warto spróbować się go pozbyć.
Wbrew pozorom, walka ze stresem może być wygrana. Istnieje cały wachlarz sposobów, które mogą sprawić, że zostanie on zażegnany. Poniżej przedstawiamy te najskuteczniejsze, testowane przez pokolenia.
Pozbądź się negatywnych myśli
Negatywne myśli sprawiają, że stres pojawia się niemal od razu i nie chce odpuścić. Wówczas nawet jeśli Twoje przygotowanie do egzaminu zdaje się być perfekcyjne, cała wiedza zanika, bo stres przejmuje ster. Czarne myśli mogą spowodować, że nawet improwizacja stanie się niemożliwa, gdyż mają one wpływ nawet na samoocenę.
Gdy negatywne myśli zaczną się pojawiać, wówczas warto zaufać sobie, uwierzyć w swoje umiejętności i posiadaną wiedzę. Jeśli poziom przygotowania do egzaminu jest raczej mierny, to mimo wszystko nawet wtedy warto liczyć na łut szczęścia.
W takiej sytuacji warto także zająć swoje myśli czymś innym, np. pomyśleć o czymś przyjemnym, jak zbliżające się wakacje czy impreza. Jeżeli rozchwiane emocje nadal są nie do okiełznania, można wziąć do ręki jakiś przedmiot i przez pewien czas intensywnie wpatrywać się w niego – badać jego strukturę, kształt, zapach itp.
Sen i regeneracja sił
Sen to dobry lek na wiele dolegliwości, w tym na stres. Przemęczenie powoduje, że organizm jest podatny na negatywne emocje, a co za tym idzie – stres i koncentrację. W takich sytuacjach warto się przespać, ucinając sobie choćby krótką drzemkę. Już pół godziny snu w ciągu dnia pozwala zregenerować siły i oczyścić umysł.
Sposób oddychania
Kontrolowany sposób oddychania zmniejsza napięcie i rozładowuje negatywne emocje. Wiele pomaga oddychanie przeponowe. Aby nauczyć się oddychania, które redukuje stres, na początku należy zamknąć oczy, prawą dłoń położyć na brzuchu, a lewą pośrodku klatki piersiowej.
Następnie trzeba wprowadzić powietrze do płuc poprzez głęboki wdech nosem i chwilkę je potrzymać z wypiętym brzuchem. Potem trzeba wykonać wydech przez usta i pozwolić, by brzuch wrócił do pozycji wyjściowej. Jeżeli brzuch się porusza, oznacza to, że oddychanie przeponą jest wykonywane poprawnie.
Można też zastosować oddychanie uwalniające napięcie. Wystarczy wówczas usiąść albo położyć się w wygodnej pozycji, mianowicie kręgosłup wyprostowany, ręce i nogi nie skrzyżowane. Następnie należy wykonać głęboki wdech z wykorzystaniem przepony, zatrzymując na moment powietrze. Potem wystarczy zrobić wydech i policzyć go, wypowiadając w myślach „raz”. Takie oddychanie powinno być wykonywane w seriach po 4-5 przez 5-10 minut.
Powtórka wiadomości
Przed egzaminem czy sesją warto zrobić sobie szybką powtórkę, która pozwoli poukładać sobie zdobytą wiedzę w głowie i uświadomić, że jest ona na tyle wystarczająca, by zdobyć zadowalający wynik. Takie działanie może też sprawić, że zasób informacji zwiększy się lub odświeży.
Dzień relaksu
Powtarzanie wiadomości nie u każdego może się sprawdzić, na niektórych lepiej działa dzień relaksu przed stresującym dniem. Wtedy warto poświęcić się np. swojemu hobby lub zainteresowaniom, takim jak malowanie, czy gra w szachy.
Niektórym pomaga także długi spacer, jazda rowerem czy bieganie. Ponadto aktywność fizyczna dodatkowo uwalnia endorfiny, czyli hormony szczęścia, redukujące napięcie i stres. Ma także korzystne działanie na sen, a często niełatwo jest usnąć dzień przed egzaminem czy kolokwium.
Od 16 maja rozpoczęła się rekrutacja do częstochowskich szkół ponadpodstawowych. Aby poznać warunki rekrutacji oraz inne istotne informacje, kliknij tutaj.
Linda Nocoń