fbpx

Pierwszy defibrylator AED zainstalowany na zewnątrz budynku Urzędu GiM Koziegłowy

Przy Urzędzie Gminy i Miasta Koziegłowy został zainstalowany pierwszy defibrylatory AED. Urządzenia ratujące życie zamontowano na zewnątrz budynku.

Został zainstalowany niedaleko wejścia głównego przy Placu Moniuszki 14. Takie rozmieszczenie urządzenia, pozwoli zapewnić dostęp do defibrylacji w kluczowym miejscu, dla jak największej liczby mieszkańców gminy. Dostępność do tego urządzenia pozwoli uratować niejedno życie.

Defibrylatory AED są to proste i intuicyjne urządzenia, skonstruowane dla osób bez wiedzy medycznej do udzielania pierwszej pomocy. Urządzenia te pozwalają za pomocą trzech prostych symboli oraz poleceń przeprowadzić nawet niedoświadczonych użytkowników krok po kroku przez cały proces postępowania ratowniczego. Defibrylatory umieszczone w miejscach publicznych pozwalają na przeprowadzenie całego procesu jeszcze przed przyjazdem karetki pogotowia, co niejednokrotnie pozwala uratować życie osobie z zatrzymaniem krążenia.

Codziennie w Polsce dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia, co z kolei prowadzi do zatrzymania prawidłowego krążenia krwi i tym samym niedotlenienia mózgu. W wyniku tego, już po kilku minutach zaczyna on obumierać. Bez dostępu do wczesnej defibrylacji – poszkodowana osoba nie ma szans na przeżycie.

Defibrylator AED, który został umieszczony na zewnątrz budynku Urzędu Gminy i Miasta Koziegłowy, nadaje się do użycia dla każdego użytkownika – zarówno dla osób przeszkolonych jak również tych, które używają go po raz pierwszy. Dzięki zaawansowanej analizie rytmu serca – defibrylator podejmuje  decyzję o procesie postępowania ratowniczego i kieruje użytkownikiem przez cały proces, zapewniając osobie poszkodowanej maksimum bezpieczeństwa. W oparciu o natychmiastowy pomiar oraz technologię zapewnia szybką i skuteczną pomoc oraz bezpieczny proces ratowania życia.

W pełni zautomatyzowane urządzenie AED ułatwia pracę osobom, które udzielają pomocy, które nie czują się pewnie w czasie incydentów nagłego zatrzymania krążenia. Przez cały proces ratowania życia poszkodowanego, urządzenie zwraca się bezpośrednio do osoby udzielającej pomocy, motywując do dalszej pracy. Za pomocą prostych symboli oraz poleceń przeprowadza nawet przez niedoświadczonych użytkowników krok po kroku przez cały proces postępowania ratowniczego. W pełni zautomatyzowane defibrylator AED jest skuteczny, gdyż zmniejsza liczbę błędów popełnianych przez użytkowników oraz może zminimalizować opóźnienie terapii wynikające z obawy przed naciśnięciem przycisku generującego impuls defibrylacyjny.

Pierwszy defibrylator AED zainstalowany na zewnątrz budynku Urzędu GiM Koziegłowy 2
fot. UG Koziegłowy

AED wydaje komunikaty w języku polskim i prowadzi krok po kroku przez cały proces udzielania pierwszej pomocy, instruując głosowo, co dokładnie należy robić, a dodatkowe wsparcie pojawia się na panelu graficznym. AED pokazuje, jak należy wykonać masaż serca – i w razie potrzeby przywraca normalną pracę serca, przepuszczając impuls elektryczny o odpowiednim natężeniu przez mięsień sercowy. Defibrylacja jest prosta i bezpieczna.

Nie ma możliwości popełnienia błędu – AED jest w 100% bezpieczne dla poszkodowanego jak i dla osoby, która udziela pomocy.

Defibrylator AED został skonstruowany tak, aby w odróżnieniu od defibrylatora szpitalnego służyć każdemu z nas. Samodzielnie bada EKG i decyduje, z jakim zaburzeniem mamy do czynienia i czy jest potrzebna defibrylacja. Jeśli tak – pozwoli na podanie impulsu i da taki komunikat – jeśli nie – żaden impuls nie zostanie wygenerowany, dlatego nie ma możliwości popełnienia błędu.

Urządzenie samodzielnie bada, diagnozuje a także ratuje. Naszych rąk potrzeba tylko do rozebrania poszkodowanego, naklejenia elektrod i jeśli to konieczne – wciśnięcia przycisku defibrylacji i wykonania masażu serca. AED również instruuje jak należy to zrobić – co więcej – na bieżąco koryguje uciski (tzn. mówi czy należy uciskać mocniej, słabiej, wolnej bądź szybciej), dzięki czemu nawet osoba, która nie wykonywała nigdy resuscytacji będzie w stanie wykonać ją prawidłowo.

Pamiętaj, im szybciej zareagujesz, tym większa szansa na uratowanie zdrowia i życia poszkodowanemu.

K KIK