fbpx

Palcem po mapie w kłobuckim MOKu

Pierwszy festiwal podróżniczy w Kłobucku upłynął pod hasłem ,,Palcem po mapie”. Podczas 3-dniowego wydarzenia można było zobaczyć ujmujące fotografie Patryka Szymańskiego z podróży po Tanzanii, czy posłuchać opowieści o licznych podróżach Kuby Bociągi, autora książki ,,100 krajów przed 40-tką”.

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął się w czwartek o godz. 10, na sali widowiskowej w kłobuckim MOKu. Jako pierwszy wystąpił Tomasz Macherzyński, opowiadając na temat ,,Rezerwatów przyrody Nadleśnictwa Kłobuck”, które o tej porze roku zachwycają ilością barw, w tym całą gamą odcieni zieleni.

Następnie goście dowiedzieli się nieco na temat literatury podróżniczej od Ewy Szczerkowskiej, a potem Marcin Świerczyński opowiedział widzom o Liswarciańskim Szlaku Rowerowym LGD ,,Zielony Wierzchołek Śląska”. Szlak został wyznaczony wzdłuż Liswarty i jej dopływów, umożliwiając tym samym dotarcie do najciekawszych miejsc, przy równoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa rowerzystów.

W przerwach między wystąpieniami widzowie zostali uraczeni mini koncertem ,,Dookoła świata”, który zaprezentowali Kevin Wysocki i Sergiej Burym.

13 maja, czyli w piątek, widzowie mogli zobaczyć wernisaż wystawy fotografii Patryka Szymańskiego, zatytułowanej ,,Skarby Tanzanii. Fotoreportaż z dzikiej kopalni złota”. Zbiór tych zdjęć to świadectwo ciężkiej pracy, wykonywanej zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety, by związać koniec z końcem. W tym kraju panuje bowiem ogromna bieda i każdy ima się rozmaitych zajęć, żeby mieć co jeść. Następnie Zofia Jurczak rozpoczęła swoją prelekcję na temat: ,,Podróże po kulturze – zaskakujące miejsca w Polsce, o istnieniu których nie mieliście pojęcia”.

14 maja natomiast goście wyruszyli w podróż po Lizbonie, słuchając wystąpienia dr Konrada Ludwickiego, zatytułowanego ,,Literackie peregrynacje po Lizbonie z Fernando Pessoą”. Podczas wykładu, goście podążali po mieście-labiryncie śladami portugalskiego pisarza, podziwiając miejsca, w których ten spędził większość swojego życia. Dowiedzieli się także nieco na temat samej literatury twórcy ,,Księgi niepokoju”, mianowicie o heteronimach, których Pessoa stworzył kilkanaście, jak i o przewodniku jego autorstwa: ,,Lizbona. Co turysta powinien zobaczyć”.

Godzinę później Kuba ,,Qba” Bociąga zaprezentował swoją książkę ,,100 krajów przed 40-tką”, uprzednio pokazując gościom zdjęcia ze swoich licznych podróży. Na fotografiach widzowie mogli podziwiać m.in. zachody słońca w różnych zakątkach świata. Kuba podpowiedział także, jak podróżować tanio, ale też opowiedział o swoich planach, związanych z dalszymi wyprawami, bowiem przez pandemię nie udało się zwiedzić 100 krajów, a ,,jedynie” 91. Było to wystąpienie kończące trzydniowy festiwal podróżniczy ,,Palcem po mapie”. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o książce ,,100 krajów przed 40-tką” i o jej autorze, kliknij tutaj.

Organizatorem wydarzenia była Kulturalna Rada Ekspertów, działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku.

LN/MOK w Kłobucku