W poniedziałek – 22 października – rusza głosowanie na propozycje złożone przez mieszkańców w budżecie obywatelskim. W tym roku głosować będziemy mogli na cztery sposoby, także w ruchomy punkcie.
W tym roku kwota w budżecie obywatelskim wynosi aż 8 mln 735 tys. 830 zł. Propozycje, które zdobędą w głosowaniu największą liczbę głosów będą realizowane. O tym, które zadania będą zrealizowane zdecydują sami mieszkańcy.
Tegoroczne głosowanie prowadzone będzie czterotorowo: przez Internet, w komisjach do głosowania, w miejscu zamieszkania – w tym przypadku należy zgłosić taką potrzebę w Urzędzie Miasta oraz nowość w tej edycji – piętrowy autobus, który będzie dostosowanym punktem do głosowania. Z tej możliwości będą mogły skorzystać osoby skorzystać mogą osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Pełny harmonogram objazdu przez miasto znajdziemy pod adresem konsultacje.czestochowa.pl
Zasady głosowania
Głosowanie odbywa się w systemie skandynawskim. Każda osoba, która ukończył 13. rok zycia, ma do rozdysponowania 10 punktów na propozycję ogólnomiejską i kolejne 10. punktów na propozycję dzielnicową. Tym sposobem zagłosować możemy od jednego do dziesięciu projektów – tak do wyczerpaniu punktów. Zwycięży projekt, który otrzyma największą liczbę punktów. Głosowanie trwa do 12 listopada.
Realizacje w ramach budżetu obywatelskiego
W Gnaszynie, przy ul. Osada Młyńska powstała siłownię pod chmurką oraz zrewitalizowany plac zabaw przy przedszkolu. Inwestycja powstała na terenie niegdyś użytkowanym przez klub sportowy Orkan Gnaszyn. Teraz, nowy plac ma urządzenia do ćwiczeń street workout, a także elementy wchodzące w skład małej architektury – ławki (w sumie 19), kosze przeznaczone do segregacji odpadów a także stojaki na rowery. Nasadzono nową zieleń, wykonano schody terenowe i naprawiono zniszczone ogrodzenie. Cała inwestycja pochłonęła prawie 150 tys. złotych.
Dzielnica Grabówka zyskała nowy plac rekreacji ruchowej, a plac zabaw przy przedszkolu nr 29 został odnowiony. Remont objął piaskownicę, której dodano drewnianą pergolę i istniejące wcześniej urządzenia. Wyrównano i oczyszczono teren przyległy. Zamontowano nowe huśtawki, bujak sprężynowy oraz urządzenia wielofunkcyjne dostosowane do potrzeb małych dzieci. Pojawiły się także ławo-stoły, stół do tenisa stołowego oraz stolik do gry w szachy. Koszt tej inwestycji wyniósł 111 tys. 3370 zł.
Prace te zostały wykonane w ramach ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego.
(p.s-b.)