fbpx

Od 15 kwietnia wzmożone kontrole drogówki, dlatego okresie świątecznym lepiej zdejmij nogę z gazu

Jak co roku, w okresie świąt wielkanocnych, nad bezpieczeństwem na śląskich drogach czuwa drogówka. Od 15 kwietnia można się spodziewać większej liczby policyjnych patroli.

Mundurowi dbają o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, dyscyplinują kierowców i pieszych naruszających przepisy ruchu drogowego oraz eliminują z dalszej jazdy pijanych kierujących.

Drogówka kontroluje trzeźwość, sprawdzają stan techniczny pojazdów oraz zwracają szczególną uwagę na to, czy kierowcy i pasażerowie przemieszczają się w zapiętych pasach, a dzieci w fotelikach.

Przez okres świąteczny policjanci będą widoczni nie tylko na wylotówkach, trasach szybkiego ruchu i miejscach newralgicznych, ale również na rzadziej użytkowanych drogach, w miastach i wsiach. Mundurowi, przy wykorzystaniu oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów, wideorejestratorów, dronów, ręcznych mierników prędkości oraz innych środków technicznych, będą czuwać nad bezpieczeństwem na drogach.

Drogówka sprawdza stan techniczny samochodów, dlatego też lepiej sprawdzić, czy auto jest przygotowane do jazdy jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Rozważny kierowca powinien sprawdzić między innymi, czy pojazd ma ważne badania techniczne, czy wszystkie światła są sprawne oraz, czy wszystkie płyny eksploatacyjne są uzupełnione.

Największe natężenie ruchu przewidywane jest w świąteczny poniedziałek, kiedy większość z nas będzie wracać do swoich domów. Pamiętajmy, że czas podróży nie zawsze jest taki sam. Lepiej do celu dojechać nieco później, niż narażać siebie i swoich pasażerów na niebezpieczeństwo spowodowane zbyt szybką jazdą.

W te święta, tak jak i w latach ubiegłych, policjanci będą także sprawdzać stan trzeźwości kierujących. Nie będzie żadnego pobłażania dla tych, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych niedozwolonych substancji. Kontrole będą także obejmowały sprawdzenia, czy wszyscy podróżujący jadą z zapiętymi pasami bezpieczeństwa i czy dzieci są przewożone w fotelikach.

Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, grozi grzywna nie niższa niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł) lub areszt do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat, a także10 punktów karnych (od 17 września 2022 roku będzie to 15 punktów).

Natomiast za przekroczenie prędkości można dostać mandat od 50 zł do 2.500 złotych, w zależności od ilości przekroczonych kilometrów. Ponadto policja może w takiej sytuacji zatrzymać tymczasowo prawo jazdy. Naliczane są także punkty karne – już za przekroczenie prędkości o 51 km/h można dostać do 10 punktów karnych.

Ponadto przypominamy, że do 15 kwietnia trwają w Częstochowie pierwsze dni trzeźwości. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

LNŚ/Policja Śląska