Stół wielkanocny to kluczowy element tych świąt. Wiadomo, że nie powinno na nim zabraknąć tradycyjnych potraw wprost z koszyczka, ale warto zadbać także o odpowiednią zastawę, obrus czy dekoracje.
Jeśli stół na Wielkanoc jest odpowiednio przygotowany, wówczas sprzyja rodzinnej atmosferze, potęgując klimat tych wiosennych i radosnych świąt. Warto zadbać o to, by nakrycie było eleganckie, lekkie i przyjemne dla oczu.
Zacznijmy od obrusu
Na świątecznym stole najładniej będzie się prezentował klasyczny, biały obrus. Jednak by nie było zbyt nudno, można przerzucić przez środek blatu bieżnik we wzory lub w żywym kolorze, np. indygo lub pistacjowym.
Jeśli jednak nie przepadasz za klasyką, postaw na obrus w kolorach natury, np. szarym, seledynowym czy miętowym. Wówczas jednak lepiej zrezygnować z bieżnika, a postawić np. na podkładki pod talerze z podobnego materiału w kolorze delikatnie kontrastującym z obrusem.
Zastawa
Jeśli lubisz klasykę, możesz postawić na tradycyjną zastawę z białej porcelany, ewentualnie uzupełnioną delikatnymi zdobieniami. Taki wybór będzie się idealnie komponował nie tylko na białym obrusie.
Jednak jeśli lubisz zaszaleć także w kwestii zastawy, koniecznie pomyśl nad tą w kolorze czarnym. Będzie pięknie pasować do obrusu w kolorach natury, ponadto nasyci barwy potraw, przez co będą wyglądać smaczniej. Wówczas do czerni świetnie dopasują się sztućce w kolorze złotym.
Wielkanocne dekoracje na stół
Na stół najlepiej postawić dekoracje, które będą uzupełniały się z zastawą i obrusem. Jeśli twój wybór padł na biały obrus, warto zdecydować się na nieco bardziej krzykliwe dekoracje, które nieco ożywią jasne barwy na stole.
Mianowicie klasyka świetnie będzie komponować się z bukietami kwiatów w ,,odważnych” kolorach. Mogą to być np. kompozycje kwiatowe złożone z żonkili i tulipanów w różnych barwach. Rzeżucha posadzona w skorupkach po pisankach czy w filiżance z poukładanymi na niej czekoladowymi jajkami również ożywi świąteczne nakrycie.
W tym czasie nie rezygnuj też z motywu kurczaczków czy zajączków w formie figurek szklanych lub czekoladowych – dzieci je uwielbiają, mało tego te ozdoby sprawiają, że wielkanocne śniadanie wygląda naprawdę radośnie.
Jeśli zdecydujesz się na obrus w kolorach szarości czy mięty, dekoracje wprost z natury będą wyglądały tutaj naprawdę szykownie. Postaw na stole bukiety z gałązek bazi i forsycji. Koniecznie powieś na nich ozdoby w kształcie jajek, które podkreślą świąteczny nastrój.
Możesz także zrobić gniazdko z gałązek brzozy, na środku którego można wstawić rzeżuchę z powkładanymi w nią pisankami lub jajkami przepiórczymi. Taka dekoracja na pewno przyciągnie wzrok domowników.
Po lekturze powyższego artykułu, koniecznie zapoznaj się z kolejnym, który mówi o tym, jak udekorować mieszkanie na Wielkanoc. Gdy dom już będzie odpowiednio przystrojony, poznaj najsmaczniejsze przepisy na ten czas oraz porady, jakie pożywienie powinno znaleźć się w koszyczku na Wielką Sobotę tak, by wszystko było zgodne z tradycją. A propos tradycji – w wolnej chwili możesz zapoznać się z najciekawszymi zwyczajami wielkanocnymi, które niegdyś praktykowano w Polsce.
Linda Nocoń-Ściebura